Sdružení místních samospráv ČR
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
IČO: 75130165
telefon: +420 577 688 103
email: info@smscr.cz

AGIS

Pro nečleny / vstup do SMS ČRKalendář
<   SRPEN 2019   >
POÚTSTČTSONE
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
 

ekolamp

OK GROUP

Ministerstvo pro místní rozvoj

ČEZ - generální partner projektu AGIS
generální partner projektu AGIS


  •   novinky RSS   •   novinky mailem   •   mapa stránek   •   facebook   •  
facebookStředočeský kraj
Krátké zprávy
Jak se nám žije na venkově

Seminář v rámci doprovodného programu 46. ročníku výstavy Země živitelka 2019 v Českých Budějovicích

MPO vypsalo výzvu v rámci programu EFEKT

Výzva 15/2019 - Regionální energetické plánování a technická pomoc při přípravě a realizaci energeticky úsporných projektů

Úřad na cestě k rovnosti

Oznámení o vyhlášení soutěže

Konference Dostupné bydlení pro 21. století

21. a 22. června 2019 Fakulta architektury ČVUT

Cenné informace k ochraně osobních údajů

Úřad pro ochranu osobních údajů na svých stránkách zveřejnil sadu výukových a instruktážních materiálů k problematice ochrany osobních údajů, zejména v elektronickém prostředí.

12 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10 / 11 / 12 / 13 / 14 / 15 / 16 / 17 / 18 / 19 / 20 / 21 / 22 / 23 / 24 / 25 / 26 / 27 / 28 / 29 / 30 / 31 / > / >> /

Anketa
Zaujala Vás solidární veřejná sbírka pro obec Prameny?

smscr.cz » aktuality

Volný pohyb psů ve vsi a jejich odchyt financovaný obcí

3. 12. 2018 – Mít psa neznamená jen radosti, ale také péči a povinnosti. Odchyt volně pobíhajících psů je pro malé obce nečekaně velký problém. Vystresované zvíře je mnohdy životu nebezpečné a situace si vyžaduje rychlé řešení.

 

Ve Středočeském kraji vyvstal problém „Volný pohyb psů ve vsi a jejich odchyt financovaný obcí“. Často bývá, že zejména na malých obcích se volně pohybují psi, a dosud není stanoveno řešení této problematiky.

Situace často probíhá tak, že občané obce nahlásí na Polici České republiky, že v jejich okolí pobíhá pes a může být nebezpečný. Tento problém ale neřeší státní policie, ta může zasáhnout až tehdy, pokud pes napadne člověka. Řešit to může pouze městská policie, ale tu zřizuje samozřejmě město, a řeší odchyt psů pouze na svém katastrálním území. Městská policie samozřejmě disponuje člověkem, který má kvalifikaci na odchyt psů.

Co tedy s malými obcemi? Obcemi, které útulek z finanční důvodů nemohou zřídit, a samotný odchyt je pro ně problematický a finančně náročný.

Opuštěná nebo ztracená věc včetně zvířat, jak vyplývá z občanského zákoníku (č. 89/2012 Sb. v aktuálním znění), patří do péče obce nebo města. Obec má povinnost se o opuštěná a ztracená zvířata postarat, a tím tedy má i hradit náklady spojené s péčí a umístěním psa do útulku
Obce v okolí Kutné Hory nejsou totiž na nic podobného ve skutečnosti ani připraveny. Zvířata chytají sami zastupitelé a o nějakém školení nebo výcviku nemůže být řeč. Prázdno se snaží vyplnit alespoň městská policie. Ta však není vždy k dispozici a když, tak pouze se svolením kutnohorské radnice. Dochází tudíž opakovaně k poměrně kuriózním situacím, kdy starosta běží odchytit zvíře sám a mnohdy si psa ještě musí nějaký čas nechat.
Je to pro nás špatná situace. V neděli večer mi třeba zavolal jeden občan, že někdo vyhodil z auta štěňata. Musel jsem tam jít a měl jsem je potom doma.“ popsal jeden z pravidelně se opakujících se příběhů starosta Zbraslavic Ondřej Havlovic.

Nejbližší psí útulek je v Kutné Hoře a v Kolíně. Tyto útulky jsou často koncem roku kapacitně obsazeny. Finančně náročné je potom i samotné umístění zvířete. „Nedávno jsme v Kutné Hoře umístili vlčáka a stálo nás to sedm tisíc korun.“ doplnil starosta. Na daný problém upozornila i starostka z obce Tismice, paní Martina Zdražilová, ale i zástupci obcí Dymokury, Kněžice a Neumětely.

Klíčové problémové oblasti:

  1. Obsazenost útulků a jejich nedostatečné zasíťování v kraji
  2. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků na odchyt psů
  3. Vysoké finanční náklady na přijetí psa do útulku

Je opravdu nutností, aby zástupce obce v kterýkoliv čas řešil odchyt psů, který pobíhá na jeho katastrálním území? A když už má povinnost tuto situaci řešit, tak kde má shánět osobu, která psa odchytí, když to sám nedokáže? A opravdu musí nechat psa v prostorách obce, aby vyčkali na často nevděčného majitele psa?!

Je důležité do této problematiky zahrnout i průměrné roční poplatky za psa, které v obcích do 100 obyv. oscilují kolem 80Kč/pes. Roční příjem obcí do 1000 obyv. za poplatky za psa činí přibližně 9 000 Kč. Roční náklady na profesionální odchyty psů a jejich umístění do útulků u obcí do 1000 obyv. těžko odhadovat, v průměru však tyto náklady oscilují kolem 15 000 Kč ročně (3 odchyty ročně).

V některých případech pomáhají i webové servery tipu „Psí detektiv“, nebo Facebook, kde jsou uveřejněny ztracení psi. V praxi se běžně děje i odehnání psa na jiné katastrální území obce a tím vyřešení problému.

Návrh řešení by byl v možné finanční podpoře pro obce z kraje, které musí řešit odchyt psů více jak 2x za rok. Či zřízení útulku v rámci DSO, které by bylo financováno z části obcemi a z části krajem.

Sdružení místních samospráv ČR podporuje vyřešení této situace u malých obcí v součinnosti se Středočeským krajem.