Právě skončil webinář Elektronické sbírky právních předpisů.
Hostem byl(a) Mgr. Roman Radosta, vedoucí oddělení Sbírek správních předpisů ÚCS MV ČR a Mgr. Jakub Joklík, vedoucí oddělení metodik dozoru MV ČR.
Moderoval Mgr. et Mgr. Dominik Hrubý, právník SMS ČR, legislativní analytik ÚZS.
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
IČO: 75130165
DIČ: CZ75130165
telefon: +420 577 688 103
email: info@smscr.cz
ID datové schránky: khcbsyh

Obec - obci: Program adresné a přímé pomoci tornádem postiženým obcím

Předpokládané daňové výnosy obce pro rok 2021

Autorská práva jednoduše

Webináře

Nabídka volných pracovních pozic

Obec 2030

Souhrnné informace ke koronaviru

Poradna v nouzovém stavu

AGIS

Pro nečleny / vstup do SMS ČRKalendář
<   PROSINEC 2021   >
POÚTSTČTSONE
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 

Škoda auto
Exkluzivní partner mobility

Ministerstvo pro místní rozvoj

ČEZ - generální partner projektu AGIS
generální partner projektu AGIS


Česká Spořitelna


CETIN


ALZA.cz


ekolamp

elektrowin

  •   novinky RSS   •   novinky mailem   •   mapa stránek   •   facebook   •  
Krátké zprávy
Venkov 2016: Společenský večer

20. 10. 2016 Litoměřice

Příležitosti pro region 2014 - 2020

19. 10. 2016 - 3. ročník celokrajské konference

Venkov 2016: Setkání partnerů u číše vína

19. 10. 2016 Litoměřice

Řízení rizik podvodů v Evropských fondech

6. 10. 2016 Pozvánka na seminář Řízení rizik podvodů v Evropských fondech: Nejčastější chyby žadatelů o podporu a jak jim předcházet

Pozvánka na XIX. celostátní konferenci

5.10.2016 – 6.10.2016 Pozemkové úpravy jako nástroj adaptace na měnící se klima

<< / < / 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10 / 11 / 12 / 13 / 14 / 15 / 16 / 17 / 18 / 19 / 20 / 21 / 22 / 23 / 24 / 25 / 26 / 27 / 28 / 29 / 3031 / 32 / 33 / 34 / 35 / 36 / 37 / 38 / 39 / 40 / 41 / 42 / > / >> /

smscr.cz » Aktuality

Instrukce obcím k návratu žáků do škol

12. 4. 2021 – Předseda PS pro školství Oldřich Vávra dnes všem členským obcím rozeslal instrukce SMS ČR, které by měly školám pomoci zorientovat se v procesu postupného návratu žáků k prezenční výuce. Téma budeme samozřejmě dále sledovat a průběžně informovat.

 

Vážené paní starostky a páni starostové,

dnes, v pondělí 12. 4. 2021, se znovu otevírají školy a školky a pevně věříme, že tak začne postupný návrat všech žáků do škol. Jakkoliv máme výtky k postupu vlády a byli bychom rádi, aby řada věcí byla řešena jinak, tak ve stávající situaci především vítáme návrat dětí do škol a alespoň tento první krok, na který budou moci navázat další.

V minulém týdnu jsme vám zaslali všechny materiály, které MŠMT připravilo jako podporu pro školy. Materiály jsou to hodně obsažné a byly s námi ve fázi přípravy konzultovány. Jako zástupci zřizovatelů jsme v kontaktu s MŠMT a všechny podněty, o kterých víme, jsme MŠMT v pátek 9. 4. 2021 předali. Současně jsme požádali o úpravu pravidel tak, aby školky mohly navštěvovat i děti pracovníků pošt a pracovníků obcí a měst. Především jsme MŠMT vyzvali k větší mediální aktivitě a podpoře ředitelů.

Vnímáme, že část rodičů a iniciativ považuje nastavené podmínky a pravidla za špatné a jednoznačně se proti nim vymezují.

Diskusi o právních souvislostech a zdravotních aspektech ponecháváme na odborníky, případně na soudy, pokud k nim dojde (předpokládáme, že tyto budou vůči vládě, min. školství, či zdravotnictví – nikoliv vůči škole, či zřizovateli – ti by měli postupovat v souladu se zveřejněnými pravidly).

K nejvíce diskutovaným otázkám uvádíme:

 • Zřizovatel ani jeho pracovníci se do testování nezapojují! Pokud by to bylo třeba, může zřizovatel pomoci se zajištěním pomůcek, zázemím atd.
 • Při testování mohou asistovat zákonní zástupci, bez ohledu na to, zda jde o MŠ či ZŠ. Škola jim nemůže zabránit v účasti na testování (při dodržení hygienických pravidel, zákonný zástupce nemusí doložit negativní test)
 • Učitelé neprovádí zdravotnický výkon – odběr, tj. výtěr z přední části nosu, si dělají děti sami, případně jim ho tedy provádí zákonní zástupci přítomni ve škole.
 • Děti se netestují testy, které je nutné zastrkávat do hloubky nosohltanu (toto je podrobně v manuálu popsáno). Fotky, kdy je naměřeno na odběrové tyčince 2,5 cm a přiloženo k nosu malého dítěte, jsou sice působivé a hrůzostrašné, ale v reálu by toto nastat nemělo – učitelé jsou instruováni o odběru z přední části nosu. Zákonní zástupci i děti musí být informováni předem o způsobu testování.
 • Děti v MŠ nemusí mít během dne roušku ani respirátor.
 • Požadavek na tzv. plivací testy MŠMT již akceptovalo a ve výběrovém řízení na dodávku dalších testů je již toto možné.
 • Škola může využít jiné testy než testy z MŠMT  (ale musí se jednat o schválené testy), které ovšem uhradí zřizovatel. 
 • Odpad z testování je podle výkladů MŠMT a Min. zdravotnictví komunálním odpadem (zabalit zvlášť a dát do nádoby na směsný odpad).
 • To, že zákonný zástupce nenechá dítě testovat a tím nebude ve škole, je jeho volbou. Bude to znamenat omluvenou absenci a bude se potupovat, jako by bylo dítě nemocné (ze strany školy např. předání úkolů, info o plánu výuky). Díky rotaci se k on-line výuce dostane min. 1x za 14 dnů (neplatí u malotřídek).
 • Pokud by se zákonný zástupce přesto domáhal toho, aby se dítě bez absolvování testu ve škole prezenčně vzdělávalo, škola to nesmí umožnit, neboť je stejně jako dítě či rodič také vázána právně závazným mimořádným opatřením. Pokud by v krajním případě (tedy pokud by nedošlo ke smírnému vyřešení situace) došlo k fyzické konfrontaci, nebo pokud by se například rodič snažil vymoci si vstup dítěte do školy fyzickou silou, škola bude nucena přivolat policii. 
 • V případě, že by měla situace dojít až tak daleko, že bude volána policie, doporučujeme klidné jednání a co nejvíce podrobné zadokumentování situace. Pevně věříme, že podobných situací bude minimum a převáží snaha o domluvu.
 • Pokud by ředitel školy porušoval mimořádná opatření nebo umožňoval jejich porušování ve škole, mohlo by jít o závažné porušení nebo neplnění právních povinností vyplývajících z jeho činností, úkolů a pravomocí na vedoucím pracovním místě ředitele. V takovém případě zřizovatel může ředitele školy v souladu s § 166 odst. 5 písm. a) školského zákona odvolat (pokud jde o školu veřejného zřizovatele).
 • Kontrolním orgánem ve vztahu ke školám je krajská hygienická stanice, která kontroluje dodržování mimořádných opatření, a dále i Česká školní inspekce, která vykonává kontrolu dodržování právních předpisů, které se vztahují k poskytování vzdělávání a školských služeb, jak stanoví § 174 odst. 2 písm. d) školského zákona. 

Stanovisko a vysvětlení k nejvíce frekventovaným tématům najdete zde:

https://www.msmt.cz/vyjadreni-msmt-k-dezinformacim-o-testovani-ve

https://www.msmt.cz/pravni-opora-k-testovani-a-rezimovym-opatrenim-ve-skolach

Vyzýváme k dodržování nastavených postupů a žádáme o podporu škol, pedagogů a ředitelů.

S MŠMT budeme dále jednat, a to jak o využití jiných testů (ze slin), tak také o rozšíření výjimek v MŠ ve prospěch pracovníků pošt obecních úřadů a o dalších krocích.

V případě, že byste potřebovali konkrétní radu, obraťte se na krajské manažery nebo přímo na adresy lenka.matejova@sms-sluzby.cz, nebo starosta@tupesy.cz.

S přáním pěkného dne

Mgr. Oldřich Vávra

Předseda pracovní skupiny pro školství a sport SMS ČR