Ochrana soukromí

Sdružení místních samospráv ČR, z.s. používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
IČO: 75130165
DIČ: CZ75130165
telefon: +420 577 688 103
email: info@smscr.cz
ID datové schránky: khcbsyh

Obce pomáhají Ukrajině

Obec - obci: Program adresné a přímé pomoci tornádem postiženým obcím

Předpokládané daňové výnosy obce pro rok 2022

Autorská práva jednoduše

Webináře

Nabídka volných pracovních pozic

Obec 2030

SMS Služby

AGIS

Pro nečleny / vstup do SMS ČRKalendář
<   KVĚTEN 2022   >
POÚTSTČTSONE
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Škoda auto
Exkluzivní partner mobility

Ministerstvo pro místní rozvoj

ČEZ - generální partner projektu AGIS
generální partner projektu AGIS


Česká Spořitelna


CETIN


ALZA.cz


ekolamp

elektrowin

  •   novinky RSS   •   novinky mailem   •   mapa stránek   •   facebook   •  
Krátké zprávy
Teplárenství a vliv velkoobchodních cen na ceny tepla

Webinář ERÚ

Energetické fórum

On-line platforma (Teams)

Jak ušetřit na energiích a kde na to vzít?

Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu společně připravila sérii webinářů.
Jejich cílem je inspirovat územní samosprávy, stejně jako orgány státní
správy, k inovativnímu myšlení a projektům.

Jak na prostory knihoven

Semináře pro knihovny/obce do 10 tis. obyvatel

Dřevostavby ve veřejném a komerčním sektoru

Solnice, Piaristické náměstí 3, České Budějovice

12 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10 / 11 / 12 / 13 / 14 / 15 / 16 / 17 / 18 / 19 / 20 / 21 / 22 / 23 / 24 / 25 / 26 / 27 / 28 / 29 / 30 / 31 / 32 / 33 / 34 / 35 / 36 / 37 / 38 / 39 / 40 / 41 / 42 / 43 / > / >> /

smscr.cz » Aktuality

Samoobslužná prodejna ve Strakonicích

17. 3. 2022 – Ve Strakonicích v Jihočeském kraji otevřela 16. března firma COOP vůbec první ryze samoobslužnou prodejnu v ČR. V ní si mohou lidé nakoupit třeba i ve tři ráno, aniž by tam musel být personál. Postačí mobilní aplikace.

 

Zároveň to neznamená, že by prodavačky přišly o práci. Přes den bude prodejna fungovat jako každá jiná. V samoobslužnou se promění na večer a noc, kdy je návštěvnost výrazně nižší. 

Vím, že tahle novinka může v někom vyvolat strach, že jde o další postupný krok, kdy lidskou práci nahrazují stroje. Tak to není. Jde spíš o doplňující službu pro ty, kteří buď chtějí nakupovat sami v klidu nebo třeba pracují na směny a domů se vracejí nad ránem. Zaměstnávat na tuto dobu prodavačky by se provozovateli prodejny nevyplatilo a dost možná by ani žádné nesehnal. 

Jsem nadále přesvědčený, že obecně personál do prodejen patří. Souvisí to i s mou dlouhodobou snahou o zachování základních služeb na venkově. Obchod s potravinami je typickým zástupcem těchto služeb. Vždy zdůrazňuji, že prodejna na malé obci má také velmi důležitou sociální funkci. Lidé se tady potkávají a debatují. Bez prodavaček, které často zákazníky znají osobně a vědí, co po léta nakupují, by to prostě nešlo.

Teď pár informací k prodejně a zmíněné samoobslužnosti, která má řadu výhod i nevýhod. Obchod není velký, ale nic ze základního zboží tady nechybí. Od rána do 17 hodin prodejna funguje v klasickém režimu. Na samoobslužný režim takzvaně 24/7 přejde, dle vyjádření provozovatele, stisknutím jednoho tlačítka. V tu chvíli se zatáhnou rolety u pokladen a pultu se salámy. To je jedna z nevýhod, potraviny, které se musejí krájet nebo vážit v noci (zatím) nekoupíte. Prodejna se v tu chvíli propojí se vzdáleným pultem centralizované ochrany. Odtud obchod skrze kamery sleduje pracovník, který se může hlasově propojit se zákazníkem uvnitř, kdyby potřeboval pomoc.

Dovnitř a ven přes jinak uzavřené dveře se zákazníci dostanou tak, že ke čtečce přiloží QR kód v mobilní aplikaci. V ní musí mít také aktivovanou takzvanou bankovní identitu, která slouží jako ověření nakupujícího. Z toho plynou další úskalí. Zatím ne všechny banky toto umožňují, navíc v samoobslužném režimu nemohou nakupovat mladší 18 let. I kvůli alkoholu, který je k dostání. Nákup si zákazník zaplatí přes samoobslužnou pokladnu. Podobné už dlouhé roky fungují také v jiných řetězcích super a hypermarketů. 

Výše zmíněná omezení v tuhle chvíli firma spíš vítá, protože pro zkušební provoz nepotřebuje nával zákazníků. Novinku bude zatím analyzovat spíše na jednotlivcích, takže další vývoj je otevřený. Nicméně už teď společnost COOP plánuje otevřít další podobnou prodejnu v Českém Krumlově, prý až třikrát větší. Inspiraci našla firma u svých sesterských prodejen ve Švédsku a Norsku. Samoobslužné prodejny fungují po celém světě, jen třeba s jiným systémem identifikace zákazníka. Oblíbené jsou samoobslužné kontejnery, kde je dostupný velmi omezený, ale pro dané místo vyhledávaný sortiment. Typicky třeba svačiny před továrnou s desítkami zaměstnanců. 

Jak už jsem zmínil výše, myslím, že pro řadu lidí jde o vítanou novinku, kterou rádi využijí. Zároveň bych se neobával, že zákazníci začnou nakupovat jen v noci. Zejména starší lidé jsou zvyklí chodit do obchodů ráno a mnozí také k nákupu chtějí a potřebují obsluhu. Navíc „noční” nákup je technicky složitější a není k dispozici kompletní sortiment. Samoobslužný režim také není stavěný na navál desítek lidí. Závěrem – nezavírejme oči před novinkami, které mohou mnohým spoluobčanům usnadnit život. 

 

Tomáš Dubský

předseda PS pro služby na venkově