Článek ze zpravodaje 4/2021
A přitom by stačilo trochu víc vzájemné ohleduplnosti...
Ano, jaro je tady a s ním i jeho poslové – teplé sluneční paprsky, něžné sněženky, bledule a ještě „něžnější“, nebo spíše mazlavější psí lejna, která se tu vyhřívají na sluníčku jako němý svědek bezohlednosti a sobeckosti některých z nás (kdyby náhodou někdo nevěděl, co to je lejno, tak je to historický slovanský nevulgární, dnes i v běžné řeči dobře použitelný výraz pro h...o, pochází z indoevropského základu lei- = mazlavý).
O co jde?
Zatímco sníh mizí, psí lejna se objevují, právem rozhořčení občané se obracejí na úřad a žádají nápravu. Tato situace se opakuje stále dokola. Každý majitel psa tvrdí, že vždy po svém miláčkovi vše uklidí. Tak se naskýtá otázka, kde se všechna ta lejna berou. Že by padala z nebe, to se mi nějak nezdá.
Co s tím dělat?
• V německých Drážďanech radní jedné z městských čtvrtí prosazují, aby psi povinně podstupovali odběr vzorků DNA.
• V Maďarsku zavedli sběr exkrementů, které vykupují na sběrných místech. Prý o tuto činnost projevili zájem především bezdomovci.
A co třeba soutěž pro základní školy?
• V americkém městě Cambridge vytvořili v parku lampu, která svítí díky recyklaci psích výkalů. Jakmile pes vykoná potřebu, jeho majitel exkrement vloží do k tomu určené nádrže, zatočí kolem a rozmíchá směs vody a výkalů. Zbylý kus práce odvedou mikrobi, kteří vylučují nepáchnoucí plyn metan vyváděný trubkami do lampy, jež díky němu svítí.
• Dosud neznámý problém – co s psími výkaly – vyvstal i v Číně, kdebyli psi donedávna hlavně na restauračním menu a nyní se přesunuli do oblasti projevu společenské prestiže. Čína ho řeší po svém, aby eliminovali množství, uvažují o „politice jednoho psa“.
• Městská policie v Bílině nasadila proti pejskařům, kteří neuklízejí po svých psech, drsnou kampaň. Rozdala jim letáky s fotografií holčičky s upatlanou pusou a sloganem „Jste si opravdu jistí, že je to čokoláda?“. Preventivní akci bílinští strážníci spustili, když selhaly tradiční způsoby, jak pejskaře k udržování pořádku přimět.
Podobných letáků mají strážníci víc. Na dalším je pro změnu holčička v podřepu a leták se ptá „Jste si opravdu jisti, že pozoruje broučka?“.
• Radnice španělského města Torrelodones se rozhodla upozornit na nezodpovědné chování pejskařů originálním způsobem – na náměstí nechala nainstalovat třímetrové nafukovací lejno s tabulí informující o nákladech na úklid. Obří exkrement ovšem „zdobil“ náměstí jen necelé dva týdny, než jej neznámí zloději ukradli. Po pachateli krádeže pátrá policie. Radní ovšem neztrácejí smysl pro humor – pokud by prý psí exkrementy mizely z ulic stejně rychle jako ty nafukovací, byl by život v městečku mnohem příjemnější.
• Zastupitelstvo městyse Vymyšlená Lhota na svém zasedání schválilo zhotovení pasportu psích exkrementů a osazení příslušných značek, zároveň pověřilo starostu realizací této akce.
Co dál?
Říkáte si, co je to za hlouposti. Ano souhlasím s vámi. Proč v tom našem stále složitějším světě vymýšlet další složitosti, když by stačilo trochu více vzájemné ohleduplnosti. Každý by si měl uvědomit, že pořízením psa mu vzniká mnoho povinností a z právního hlediska se stává odpovědným za jeho chování. Proto vám všem přeji mnoho zodpovědných občanů a krásné jaro. Zdeněk Drašnar
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 604 345 806
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava