Alespoň 1000 zoraných polních cest má obnovit projekt 1000 a 1 cesta pro krajinu. Projekt má zefektivnit boj se suchem na obecní úrovni. Přesně před rokem jej ústy místostarosty Spáleného Poříčí Petra Čížka představilo Hnutí STAN. Jak se projektu po roce daří? Petr Čížek by byl nejraději, kdyby projekt pokračoval prostým předáváním zkušeností mezi obcemi. Protože příklady táhnou!
Zajímalo by mě, jak se kampaň podařilo nastartovat a jaký měla podle vašich informací ohlas?
Byl jsem velmi rád, že projekt hned po prvním představení oslovil řadu obcí. Už po prvních seminářích jsem zaznamenal velké ohlasy. Ptali se zastupitelé, starostové i lidé zajímající se o přírodu.
Připomeňme, v čem projekt spočívá?
Obnovit starou cestu znamená vrátit se ke zkušenostem našich předků. Cesty vznikaly v průběhu staletí, vedly často po vrstevnici a dnes tak přirozeně rozdělí velká pole a vnesou do nich přírodní prvek – stromy, keře, jež působí významně protierozně. Jednoduše zatravněná stará cesta navíc nabízí lidem nové pohledy na krajinu, nový zážitek, kdy jdou např. po cestě, po níž třeba chodily jejich prababičky do školy, než byla cesta v 50. letech minulého století rozorána.
Kolik obcí se zapojilo? A povedlo se oslovit obce napříč celou republikou?
Už na podzim loňského roku se do zatravňování cest a výsadeb zapojilo 155 obcí. A podle dotazů, které mi přicházejí, zájem trvá. Dovolím si odkázat na odkaz na stránkách STAN, kde zájemci najdou doporučení a zkušenosti a mohou se spojit s těmi, kteří podobný projekt realizovali.
Chystáte v kampani něco nového? Jak hodláte pokračovat?
Přál bych si, aby stále více obcí cítilo, že jsou na svém území hospodáři. Aby se nenechali ubít běžnou operativou a rostoucím papírováním, ale aby přemýšleli nad tím, jakou krajinu předají svým nástupcům. Aby si zastupitelstva řekla – Máme obecní pozemky, mohli bychom zatravnit louky podél potoka. Tady to místo je zamokřené. Co kdybychom ho rozšířili a vytvořili rybníček nebo mokřad? Svažité pole by bylo dobré rozdělit obnovením polní cesty a podél ní bychom mohli vysázet ovocné stromy. V obecním lese bychom mohli svést vodu z příkopů do porostů, aby tak rychle neodtekla. Měli bychom vyčistit obecní rybník. Někde bychom mohli vytvořit vsakovací rýhy. Dešťová voda neodteče tak rychle a posílí podzemní vody a to je dobré pro studny a vrty. A aby ty nápady nebyly náhodné, mohli bychom si nechat zpracovat územní studii krajiny, krajinný plán, který řekne, co udělat proti suchu a erozi. Až budeme zpracovávat územní plán nebo pozemkové úpravy, bude se nám ten dokument hodit. Takový krajinný plán nestárne, protože vychází z reliéfu terénu, z geologie území, z hydrologie, ale i ze starých map, čili z moudrosti těch před námi. Práce v krajině je na desetiletí. Byl bych nejraději, kdyby tento projekt pokračoval prostým předáváním zkušeností mezi obcemi. Příklady táhnou. Abychom výměně zkušeností pomohli, chystáme se představit ty nejzajímavější realizované projekty.
Rozhovor vedla Marie Šuláková
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 577 688 103
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava