31. 3. 2017 – Jedním z hlavních současných legislativních návrhů, na jehož přípravě se naše sdružení podílí, je nový návrh vyhlášky upravující odměňování starostů. SMS ČR se snaží vyjednat pro zastupitele co nejlepší podmínky.
Na schůzi poslední pracovní skupiny vytvořené za účelem úpravy právních předpisů v oblasti odměňování členů zastupitelstev územních samosprávných celků, které se SMS ČR zúčastnilo, bylo odborem veřejné správy, dozoru a kontroly Ministerstva vnitra sděleno, že dle současného návrhu vyhlášky by mělo dojít k navýšení těchto odměn.
Vzhledem k mnoha různým změnám ve výši odměn je velmi obtížné odhadnout, o kolik se zvýší celková odměna, nicméně dle současného návrhu se průměrná odměna zastupitele územně samosprávného celku zvýší přibližně o 13,9 %. Vzhledem k tomu, že v jednotlivých obcích a krajích je poměr uvolněných a neuvolněných zastupitelů různý a v mnohých případech záleží na zastupitelstvu, jak bude odměňovat jaké funkce, bude toto číslo v každé obci či kraji jiné.
Jak konkrétně se budou odměny měnit
Základním kamenem tohoto návrhu, ze kterého se vypočítává většina dalších odměn, je odměna uvolněného starosty v obci do 300 obyvatel. U něj by odměna, dle současných plánů vlády, měla být nastavena na 1,3 násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. To konkrétně znamená, že by starosta, v případě předpokládaného navýšení průměrné mzdy o 5 % za kalendářní rok, měl k účinnosti vyhlášky odměnu ve výši 36 623,- Kč.
Vzhledem k současným disproporcím v odměňování zastupitelů je však nutné některým z nich odměny snížit. Tato situace se nejvíce dotkne uvolněným vrcholným představitelů velkých měst a krajů, kterým se odměny sníží až o 17 %. Naopak v případě neuvolněných hejtmanů se jejich odměny mohou zvednout v extrémních případech až na čtyřnásobek. Obdobně na tom budou i neuvolnění náměstci hejtmanů. Velmi si taktéž polepší neuvolnění místostarostové, jejichž odměna se v malých obcích zvýší přibližně o 200 %, u obcí nad 100 tisíc obyvatel pak zhruba o 70 %.
Od zástupců SMS ČR zazněly na výše zmíněném jednání pracovní skupiny dva zásadní komentáře. První z nich byla otázka, z čeho budou uhrazeny náklady na zvýšení odměn zastupitelů. Zejména u malých obcí totiž odměna uvolněného (ale i neuvolněného) starosty tvoří velmi zásadní výdajovou složku rozpočtu. Je smutnou skutečností, že v závislosti na legislativní úpravě odměňování není plánováno navýšení příjmů z RUD. V některých případech však může dojít k situaci, kdy dojde ke snížení odměn neuvolněných zastupitelů, což může přinést dílčí úsporu.
Druhým dotazem bylo, jak bude řešeno udělování mimořádných odměn, což však neřeší vyhláška, nýbrž novelizované zákony o územně samosprávných celcích. Pro úplnost je třeba dodat, že dle těchto zákonů o mimořádné odměně rozhoduje vždy zastupitelstvo územně samosprávných celků, které může zastupiteli udělit mimořádnou odměnu až ve výší dvojnásobku jeho průměrné měsíční odměny.
Současný legislativní proces
Novelu zákona o obcích, která taktéž novelizuje zákon o krajích a zákon o hlavním městě Praze, potřebnou k umožnění vládě vydávat vyhlášku, jenž by upravovala odměny zastupitelů, schválil dne 8. 3. Senát. Nyní jí má na stole prezident, kterému byla tato novela dne 16. 3. doručena k podpisu a prezident dne 23. 3. zákon podepsal.
Připravovanou vyhláškou se již zaobírala vláda, která nyní čeká právě na nabytí účinnosti výše zmíněné novelizace zákona. Pokud vše půjde dle plánu vlády, lze očekávat, že k úpravě odměn zastupitelů by mohlo dojít s účinností ke dni 1. 1. 2018.
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 604 345 806
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava