Nosným bodem programu bylo vystoupení Svatavy Maradové, ústřední ředitelky Státního pozemkového úřadu ČR. V úvodu paní ředitelka zdůraznila, že Generální shromáždění OSN vyhlásilo rok 2015 „Mezinárodním rokem půdy“. Tato skutečnost je velmi důležitá, když vezmeme v úvahu, že krajina a půda je nedílnou součástí našeho venkova. Po desetiletí je právě půda degradována necitlivým hospodařením, které v některých regionech vede k dramatickému odnosu ornice a strmému poklesu bonity a úrodnosti. Jedním z mnoha receptů, jak krajinu ochránit, jsou i v tomto směru pozemkové úpravy.
Komplexní pozemkové úpravy v praxi neřeší jen racionální prostorové uspořádání pozemků všech vlastníků půdy v daném katastrálním území, ale také provádí podle potřeby reálné vytýčení těchto pozemků v terénu, zvýšení jejich dostupnosti a připravenosti k šetrnému hospodaření. Nedílnou součástí návrhu je i plán společenských zařízení. Tento tvoří cestní síť a systém ekologických protierozních, hydrologických (například vodní nádrže a poldry) a krajinných opatření.
Dalších bodů programu se zhostili: Michal Gebhart, ředitel odboru metodiky a řízení KPÚ Státního pozemkového úřadu, Aleš Uvíra, ředitel Krajského pozemkového úřadu Moravskoslezského kraje a Kateřina Neumanová, vedoucí oddělení pozemkových úprav SPÚ Olomouckého kraje. Všechna vystoupení přítomné starosty a zástupce obecních zaujala a byla pro všechny přínosná.
Zvláštní poděkování patří rovněž MAS Regionu Poodří a obci Bartošovice za zprostředkování a zajištění nádherných prostor zdejšího zámku.
S využitím textu Ing. Oldřicha Usvalda (MAS Regionu Poodří)
A pro zajímavost uvádíme i dvojici ohlasů z členských obcí SMS ČR
Měli jste někdy dobrý pocit ze semináře?
Hezký zámek uprostřed parku, kvetoucí rododendrony a azalky, milé uvítání známými tvářemi. Tím začal seminář 28. května v Bartošovicích. Hlavního tématu „Pozemkové úpravy“ se ujala ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Ing. Svatava Maradová, a to byl tedy koncert! Nejen že na paní ředitelku je hezký pohled, ale byla radost ji i poslouchat - milé, příjemné a otevřené vystupování. Odborná, ale i srozumitelná a výstižná prezentace nám objasnila základní problém, a to, že půda je nenahraditelný a omezený přírodní zdroj, který musíme chránit. Paní ředitelka je odbornice a specialistka, svou práci bere vážně (zdá se, že ji má ráda) a má i představy, jak řešit některé přetrvávající problémy, na které starostové obcí upozornili. Držme jí palce, aby ji vstřícnost a upřímnost vydržela i v dalších letech v její zřejmě ne zrovna jednoduché pozici. Určitě budeme mít možnost si ověřit i nabídku pomoci, deklarovanou ze strany představitelů Pozemkového úřadu v Moravskoslezském kraji.
Co na závěr? Přiznám se, moc se mi na seminář nechtělo, je to oblast, se kterou zatím nemám zkušenost. Nabízených školení je spousta, jsme z toho i unaveni – tak se vyjadřují všichni kolegové starostové a starostky v mém okolí. Všeho je moc, času málo, povinností víc než dost. Tentokrát jsme se shodli: stálo to za to. A při odjezdu se objevilo po pár deštivých dnech sluníčko. No řekněte: co více si přát? Děkuji a přeji všem, kteří seminář připravili i na něm vystupovali, hodně sil do další práce.
Ing. Ludmila Bubeníková, starostka obce Velká Polom
Seminář byl přínosem, škoda že nebyl dříve!
Seminář určitě byl přínosem a je škoda, že se podobné aktivity neujal SPÚ či předtím PF dříve. Oceňuji osobní přítomnost paní ústřední ředitelky SPÚ, která podala celkem vyčerpávající informace a fundovaně odpovídala na dotazy, i dalších odborných pracovníků. Sama paní ředitelka naznačila, že některé problémy by bylo třeba řešit změnou legislativy, např. nedohledané vlastníky půdy, které zastupuje opatrovník, nebo nemohoucnost obcí v případě, že sbor zástupců nesouhlasí s návrhy obce a obec zase neschválí návrhy sboru zástupců, tvořeného především zemědělci, v jejichž zájmu opatření navrhovaná obcí většinou nejsou. Legislativní změnu by vyžadovalo i to, že v případě potřeby realizace protipovodňového opatření (příklad Studénka – Trávníky, snaha postavit poldr) většinový vlastník nedá souhlas, nedá se nic dělat, obec ale zůstává v ohrožení. Zde by se mělo uplatnit vyvlastnění ve veřejném zájmu, protože je známo, že řada vlastníků půdy tuto skoupila na základě informací o chystaných záměrech, dostupných ze zveřejněných územních plánů obcí, většinou se spekulativním cílem nebo s cílem dělat potíže. Uvítal jsem také informaci o nové aktivitě státu ve věci užívání erozně ohrožených půd a možných postihů uživatelů, kteří opakovaně způsobí vodní erozi a škody na jiných nemovitostech, a o možnosti vykupovat pozemky státem pro účely protierozních opatření. Ale toto přichází dost pozdě a prosazovat se bude asi velmi těžko a pomalu.
Ing. Josef Magera, starosta obce Velké Albrechtice
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 577 688 103
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava