Předseda sdružení Stanislav Polčák se v uplynulých týdnech setkal s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem a poté s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Tématem schůzek mj. byla ochrana zemědělského půdního fondu a zadržení vody v krajině, což jsou samozřejmě otázky, které jdou ruku v ruce.
Jistě si všichni pamatují rok 2017, kdy byl předložen první návrh protierozní vyhlášky a následné vypořádání připomínek v rámci meziresortního připomínkového řízení, o kterém jsme informovali zde. „Meziresort“ přinesl řadu připomínek, které bohužel zabrzdily vyhlášení a následnou účinnost vyhlášky. Jinými slovy se zdálo, že návrh vyhlášky spadl tzv. pod stůl. SMS ČR se s tímto staven nesmířilo a opakovaně kontaktovalo v této otázce předkladatele, tj. Ministerstvo životního prostředí. O dílčích výsledcích dotazování a jednání jsme návštěvníky webu www.smscr.cz seznámili v tomto článku. Po těchto peripetiích do Česka dorazilo výrazné sucho a na politické scéně se začala řešit i tato problematika, tedy nedostatek vody a její zadržení v krajině. Jak již bylo zmíněnou, s touto problematikou je spojená i eroze půdy. Tento posun jsme velmi přivítali a i z toho důvodu jsme iniciovali již zmíněná jednání.
Základ protierozní vyhlášky byl přepracován a nyní nebude tvořen protierozní kalkulačkou, ale nově bude vyhláška postavena na principech Dobrého zemědělského a environmentálního stavu (DZES 5) a monitoringu eroze zemědělské půdy. Cílem této změny je zjednodušení pravidel pro hospodařící zemědělce a kontrolní orgány, tedy především pro ORP. Protierozní kalkulačka zůstane pouze metodickým nástrojem.
V minulých týdnech proběhlo dohadovací řízení mezi resorty zemědělství a životního prostředí, jehož výsledkem by měla být nová finální podoba vyhlášky a rozhodnutí, zda nová podoba protierozní vyhlášky bude znovu předložena k připomínkám v meziresortním připomínkovém řízení, nebo rovnou vyhlášena. Pevně věříme, že finální podoba protierozní vyhlášky bude brzy známa.
DZES
Standard Dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy (angl. GAEC), součást kontroly podmíněnosti (Cross compliance). Hospodaření v souladu se standardy DZES je jednou z podmínek poskytnutí plné výše přímých podpor, některých podpor Programu rozvoje venkova a některých podpor společné organizace trhu s vínem. Dodržování kontroluje SZIF.
DZES 5: Minimální úroveň obhospodařování půdy k omezování eroze
Podmínky se vztahují na DPB veškeré zemědělské půdy označené v LPIS jako půda silně erozně ohrožená (SEO) nebo mírně erozně ohrožená (MEO).
Standard upravuje podmínky pěstování erozně nebezpečných plodin na mírně a silně erozně ohrožených půdách vymezených v evidenci půdy podle uživatelských vztahů (LPIS). Cílem standardu je ochrana půdy před vodní erozí a předcházení důsledkům eroze například zaplavení nebo zanesení komunikací a dalších staveb splavenou půdou.
Monitoring eroze zemědělské půdy
Nástroj pro celorepublikový sběr dat o erozních událostech a hodnocení účinnosti protierozních opatření definovaných v platných právních normách. Po nahlášení erozní události provede pracovník SPÚ terénní rekognoskaci a zjištěné poznatky zanese do databáze. V případě zjištění erozně ohrožené lokality bude posouzen protierozní vliv hospodaření. Pokud došlo k nezajištění dostatečné protierozní ochrany, může dojít k rozšíření k zvýšení a rozšíření stupně erozní ohroženosti. Na základě této změny bude muset dojít ke zpřísnění podmínek pro pěstování erozně nebezpečných plodin.
Pavel Pacovský, SMS ČR
Zdroj:
Monitoring eroze zemědělské půdy, Ministerstvo zemědělství, 2018
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 577 688 103
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava