Při pohledu do „legislativní knihovny“ eKLEP se naskytne poněkud smutný pohled. Legislativní stav navrhované vyhlášky je nyní ve stavu 3 – připomínkové řízení ukončeno. Stejně informují i webové stránky Ministerstva životního prostředí. Přitom návrh tzv. protierozní vyhlášky byl vložen do eKLEPu začátkem června loňského roku a meziresortní připomínkové řízení bylo ukončeno 27. června 2017. Následné prezenční vypořádání proběhlo 3. října 2017. Od této doby uplynulo již skoro půl roku a stav v eKLEPu je několik měsíců neměnný. Přitom doba účinnosti vyhlášky měla nastat již 1. července 2018 tak, aby limity stanovené v této vyhlášce začaly platit už od následujícího zemědělského roku, tedy od setí, které bude probíhat od srpna. Minulý týden byl první jarní den a doba sklizně, resp. setí, se neúprosně blíží a vyhláška ještě nevstoupila ani v platnost. Nelze také opomenout potřebnou informovanost zemědělců, kteří danou vyhlášku budou muset dodržovat. Je nutné také připomenout postoj Ministerstva životního prostředí k této vyhlášce, které iniciovalo řadu indiviuálních jednání ve věci získání podpory návrhu vyhlášky o ochraně zemědělské půdy před erozí.
SMS ČR v tomto „mezidobí“ pozorně sledovalo vývoj přípravy vyhlášky. Na zástupce MŽP se předseda PS pro životní prostředí obrátil například koncem října 2017. Předmětem byl návrh na dodatečnou úpravu navrhované vyhlášky s cílem vypustit z textu agrotechnické opatření „setí do umrtveného drnu“, jenž využívá mj. přípravek Roundup s účinnou látkou glyfosát, u které není vyloučena kontaminace podzemních vod. Na odpověď v této záležitosti SMS ČR čekalo bohužel přes 4 měsíce. Dle MŽP se jedná o řádně registrovanou látku, a že se v rámci tohoto agrotechnického opatření používají i jiné herbicidy.
Určitě čtenáře napadá otázka, proč vyhláška nebyla ještě vydána, když MŽP vydání vyhlášky velmi podporovalo. Během prezenčního vypořádání připomínek nebylo mnoho odpůrců vzniku vyhlášky v předložené podobě a spíš panovala shoda na přijetí předmětné normy s účinností od 1. července 2018. Vyvstává tedy otázka, kde se návrh vyhlášky pozdržel. Nebudeme předjímat jakékoliv závěry, doufajíc ve vítězství selského rozumu a zájmů ochrany krajiny České republiky.
Pavel Pacovský, SMS ČR
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 577 688 103
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava