11. 4. 2022 – Ačkoliv se v současné době ve školství soustředí většina pozornosti na začlenění ukrajinských dětí do škol, v pozadí celého dění se dál vyvíjejí projekty, na kterých se pracuje dlouhodobě, nebo se objevují problémy úplně nové.
V uplynulých dnech tak na MŠMT proběhlo jednání k jednotlivým výzvám OP Jan Amos Komenský, ke kterému SMS ČR uplatnilo několik připomínek zaměřujících se především na vyjasnění rozsahu úvazků podpůrných pozic v menších školách. A za druhé SMS ČR oslovilo MŠMT ve věci tzv. ostatních neinvestičních výdajů (ONIV), které se ve srovnání s minulým rokem výrazně snížily.
Ve výzvách OP JAK žádáme MŠMT především o vysvětlení nastavení podmínek pro menší školy
Jak upozorňuje předseda pracovní skupiny Oldřich Vávra, ve výzvách se bohužel zapomíná na roli i jiných organizací, než je pouze MŠMT, jako je právě SMS ČR.
Výzva vztahující se ke střednímu článku překvapivě popisuje předpokládanou podobu středního článku značně rozdílně od té, která je v současnosti diskutována na úrovni zainteresovaných skupin (MŠMT, zřizovatelé – obce, kraje, školy, odborné organizace). Proto se na MŠMT obracíme s výzvou, aby nejprve byly vyhodnoceny výsledky současné pilotáže a a jim byla přizpůsobena podoba výzev. Opačný postup nedává rozumný smysl.
Na základě podnětů z praxe ředitelů menších mateřských a základních škol dále MŠMT žádáme o to, aby upřesnilo využití pozic školního psychologa a školního speciálního pedagoga v menších školách. Jako problematické přitom vidíme především zastropování výše jejich úvazků podle počtů žáků ve školách.
Podle rozpisu finančních prostředků došlo k výraznému poklesu běžných ONIV
V úterý 5. dubna byl na stránkách MŠMT zveřejněn rozpis finančních prostředků pro jednotlivé školy na rok 2022. Podle našich informací došlo u mnoha mateřských a základních škol, které zřizují členové SMS ČR, k výraznému propadu prostředků vyčleněných na ostatní neinvestiční výdaje (tzv. ONIV). Celkově se jedná o pokles téměř o 1 mld. Kč ve srovnání s rokem 2021.
Jak vyplývá z doprovodných dokumentů k rozpisu, má být tento výpadek nahrazen prostředky z Národního plánu obnovy (NPO), konkrétně z komponent v gesci MŠMT, a to v celkovém objemu 1,24 mld. Kč.
V souhrnu je tak objem letošních ONIV společně s prostředky z NPO ve srovnání s rokem 2021 sice vyšší, ovšem posléze uvedené prostředky jsou účelově vázány na oblast digitalizace ve školách a doučování a nelze je využít jako „běžné“ ONIV. V konečném důsledku tak prostředky z NPO školám v žádném případě nemohou nahradit vysoký výpadek „běžných“ finančních prostředků. Předpokládaným výsledkem bude, že školy se budou častěji obracet na zřizovatele s žádosti o navýšení příspěvku, a proto MŠMT žádáme o vysvětlení, proč k tomuto ponížení došlo a jak bude dále v této oblasti postupovat. O našich zjištěních a výsledcích probíhajících jednání vás budeme průběžně informovat.
Lenka Matějová
Legislativní analytička PS pro školství, sport a kulturu SMS ČR
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 604 345 806
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava