Ve Středočeském kraji vyvstal problém „Volný pohyb psů ve vsi a jejich odchyt financovaný obcí“. Často bývá, že zejména na malých obcích se volně pohybují psi, a dosud není stanoveno řešení této problematiky.
Situace často probíhá tak, že občané obce nahlásí na Polici České republiky, že v jejich okolí pobíhá pes a může být nebezpečný. Tento problém ale neřeší státní policie, ta může zasáhnout až tehdy, pokud pes napadne člověka. Řešit to může pouze městská policie, ale tu zřizuje samozřejmě město, a řeší odchyt psů pouze na svém katastrálním území. Městská policie samozřejmě disponuje člověkem, který má kvalifikaci na odchyt psů.
Co tedy s malými obcemi? Obcemi, které útulek z finanční důvodů nemohou zřídit, a samotný odchyt je pro ně problematický a finančně náročný.
Opuštěná nebo ztracená věc včetně zvířat, jak vyplývá z občanského zákoníku (č. 89/2012 Sb. v aktuálním znění), patří do péče obce nebo města. Obec má povinnost se o opuštěná a ztracená zvířata postarat, a tím tedy má i hradit náklady spojené s péčí a umístěním psa do útulku
Obce v okolí Kutné Hory nejsou totiž na nic podobného ve skutečnosti ani připraveny. Zvířata chytají sami zastupitelé a o nějakém školení nebo výcviku nemůže být řeč. Prázdno se snaží vyplnit alespoň městská policie. Ta však není vždy k dispozici a když, tak pouze se svolením kutnohorské radnice. Dochází tudíž opakovaně k poměrně kuriózním situacím, kdy starosta běží odchytit zvíře sám a mnohdy si psa ještě musí nějaký čas nechat.
„Je to pro nás špatná situace. V neděli večer mi třeba zavolal jeden občan, že někdo vyhodil z auta štěňata. Musel jsem tam jít a měl jsem je potom doma.“ popsal jeden z pravidelně se opakujících se příběhů starosta Zbraslavic Ondřej Havlovic.
Nejbližší psí útulek je v Kutné Hoře a v Kolíně. Tyto útulky jsou často koncem roku kapacitně obsazeny. Finančně náročné je potom i samotné umístění zvířete. „Nedávno jsme v Kutné Hoře umístili vlčáka a stálo nás to sedm tisíc korun.“ doplnil starosta. Na daný problém upozornila i starostka z obce Tismice, paní Martina Zdražilová, ale i zástupci obcí Dymokury, Kněžice a Neumětely.
Klíčové problémové oblasti:
Je opravdu nutností, aby zástupce obce v kterýkoliv čas řešil odchyt psů, který pobíhá na jeho katastrálním území? A když už má povinnost tuto situaci řešit, tak kde má shánět osobu, která psa odchytí, když to sám nedokáže? A opravdu musí nechat psa v prostorách obce, aby vyčkali na často nevděčného majitele psa?!
Je důležité do této problematiky zahrnout i průměrné roční poplatky za psa, které v obcích do 100 obyv. oscilují kolem 80Kč/pes. Roční příjem obcí do 1000 obyv. za poplatky za psa činí přibližně 9 000 Kč. Roční náklady na profesionální odchyty psů a jejich umístění do útulků u obcí do 1000 obyv. těžko odhadovat, v průměru však tyto náklady oscilují kolem 15 000 Kč ročně (3 odchyty ročně).
V některých případech pomáhají i webové servery tipu „Psí detektiv“, nebo Facebook, kde jsou uveřejněny ztracení psi. V praxi se běžně děje i odehnání psa na jiné katastrální území obce a tím vyřešení problému.
Návrh řešení by byl v možné finanční podpoře pro obce z kraje, které musí řešit odchyt psů více jak 2x za rok. Či zřízení útulku v rámci DSO, které by bylo financováno z části obcemi a z části krajem.
Sdružení místních samospráv ČR podporuje vyřešení této situace u malých obcí v součinnosti se Středočeským krajem.
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 604 345 806
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava