7. 3. 2016 – Mohou znesvářit lidi v obci. Možná i stát starostu křeslo. Především ale připravit základy ke strategickému rozvoji obce. Pozemkové úpravy však znamenají nástroj, který obnovuje a zlepšuje strukturu vlastnictví pozemků i krajinu na venkově.
V důsledku mnohaletého hospodářského a politického vývoje, který ne vždy respektoval vlastnická práva, se dodnes nejedna obec na svém území potýká s řadou problémů. Nevypořádané majetkoprávní vztahy u komunikací a dalších veřejně prospěšných staveb, nesoulad pozemků evidovaných v katastru nemovitostí se skutečným stavem v terénu, nepřístupnost některých pozemků pro jejich majitele, nedostatečná či zcela chybějící protierozní a protipovodňová opatření atd. To jsou jen některé z potíží, kterým dnes a denně musí řada obcí čelit. K řešení tohoto neutěšeného stavu mohou sloužit komplexní pozemkové úpravy. Jejich prostřednictvím je možné funkčně a prostorově uspořádat pozemky jejich scelováním, dělením, směnou či výkupem a zajistit tak jejich přístupnost, uspořádání vlastnických práv a věcných břemen, vytvoření plánu společných zařízení a prostor pro budování veřejně prospěšných staveb jakými jsou například přístupové komunikace a některé jiné.
Samotné realizaci však předchází dlouhá příprava. Nejprve je nutné přesvědčit ty, kteří vlastní nadpoloviční většinu půdy v katastru obce, že pozemkové úpravy budou skutečným přínosem a získat jejich souhlas. Poté nastává část projekční. Na ní se kromě Státního pozemkového úřadu, který celou věc zaštiťuje i hradí, podílejí také místní občané a iniciativy. Nikomu by totiž nepomohlo prosazení technicistního řešení bez ohledu na názory a přání lidí, kteří v obci žijí. Je tedy potřeba postupovat velmi citlivě neboť najít shodu v tak velkém počtu zájmů jednotlivých občanů, iniciativ, podnikatelů, zemědělců a v neposlední řadě také obce rozhodně není jednoduché a ani rychlé. Jak už bylo v úvodu napsáno, při nesprávném postupu a nedostatečné komunikaci může realizace pozemkových úprav nadělat zlou krev. I přes to všechno má cenu toto riziko podstoupit. Celý proces tvoří spousta malých krůčků pro jednotlivé aktéry, ale obrovský skok pro obec.
Redakční poznámka: o tento krátký svižný text jsme požádali bývalého novináře a nynějšího starostu obce Lopeník v Bílých Karpatech pana Romana Bučka, který se spolu s dalšími kolegy zúčastnil semináře o komplexních pozemkových úpravách pořádaný 18. února v Hradčovicích ve Zlínském kraji za účasti ústřední ředitelky Státního pozemkového úřadu ČR Svatavy Maradové.
Fotografie z tohoto semináře naleznete zde: https://www.facebook.com/SMSCR.CZ/
Všechny také zveme na další dvojici seminářů o pozemkových úpravách – dne 9. března od 13. hodin ve Vysokých Studnicích u Jihlavy a dne 14. března od 13. hodin v Lovosicích.
Odkazy na pozvánky:
Kraj Vysočina - Vysoké Studnice: http://www.smscr.cz/cz/akce-sms/1039-2016-02-09
Ústecký kraj - Lovosice: http://www.smscr.cz/cz/akce-sms/1046-2016-02-17
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 604 345 806
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava