Menu
Sdružení místních samospráv České republiky, z. s.
KAK_MISTO}

Tiskové zprávy

Zobrazeno 1-30 ze 76

Vláda musí bezodkladně jednat se zástupci zřizovatelů, regionálnímu školství hrozí nenapravitelné škody

Datum: 14. 2. 2024

SMS ČR, které sdružuje 2 400 členských obcí a měst, z nichž řada je zřizovateli mateřských a základních škol, vyzývá vládu, aby se zástupci zřizovatelů neprodleně zahájila jednání o rozpočtu regionálního školství na rok 2024, a to především o situaci ve financování nepedagogických zaměstnanců.

Financování regionálního školství: MŠMT nemůže stavět zástupce zřizovatelů na vedlejší kolej 1

Financování regionálního školství: MŠMT nemůže stavět zástupce zřizovatelů na vedlejší kolej

Datum: 13. 2. 2024

Sdružení místních samospráv ČR, které sdružuje 2 400 členských obcí a měst, z nichž řada je zřizovateli mateřských a základních škol, je nepříjemně překvapeno postupem MŠMT ve věci financování regionálního školství.

Reakce na nepravdivé vyjádření ministra Hladíka: Obcím informace nechybí. Proto podporují třídění, a ne zálohování

Datum: 25. 1. 2024

Sdružení místních samospráv ČR si dovoluje reagovat na vyjádření ministra životního prostředí Petra Hladíka ohledně povinného zálohování.

Stovky obcí nesouhlasí s povinným zálohováním plechovek a PET lahví. Chtějí posílit stávající systém třídění

Datum: 9. 1. 2024

Sdružení místních samospráv ČR uplatnilo v rámci meziresortního připomínkového řízení řadu zásadních připomínek k novele zákona o obalech, která navrhuje zavedení povinného zálohového systému pro PET lahve a nápojové plechovky.

Opravená elektrárna ve mlýně napájí budovy i osvětlení. Obec Břehy zvítězila v soutěži inovací platformy Obec 2030

Datum: 23. 11. 2023

Sdružení místních samospráv ČR vyhlásilo vítěze soutěže platformy Obec 2030 o nejlepší obecní inovace. První místo a cenu 100 000 korun získala obec Břehy z Pardubického kraje za záchranu mlýna ze 16. století a zdařilou obnovu zdejší malé vodní elektrárny.

SMS ČR ocenilo nejdéle sloužící starosty. Zástupci obcí zvolili Počinem roku zpřístupnění Pražského hradu, Přešlapem roku pak zásahy do obecních rozpočtů

Datum: 23. 11. 2023

Jiří Kučera z obce Úhřetická Lhota v Pardubickém kraji je Nejdéle sloužícím starostou České republiky. Toto ocenění získal ve Zlíně na konferenci Sdružení místních samospráv ČR. Sdružení ocenilo nejdéle sloužící starostky a starosty v každém kraji ČR.

Na 400 starostů jedná ve Zlíně. Obce vyzvou vládu, aby narovnala výpadek příjmů samospráv ve sdílených daních  1

Na 400 starostů jedná ve Zlíně. Obce vyzvou vládu, aby narovnala výpadek příjmů samospráv ve sdílených daních

Datum: 22. 11. 2023

Čtyři stovky starostek a starostů se sjely do Zlína na celorepublikovou konferenci Sdružení místních samospráv ČR.

Obce varují před dopady pozměňovacích návrhů k novele liniového zákona

Datum: 2. 11. 2023

Sdružení místních samospráv ČR se otevřeným dopisem obrací na poslance v souvislosti s pozměňovacími návrhy k novele tzv. liniového zákona. Pozměňovací návrhy hned v několika případech upravují i další nesouvisející zákony a lze je označit za tzv. přílepky.

SMS ČR u prezidenta: Obce se zásadně podílejí na rozvoji území, rušení národních dotací zvýší rozdíly mezi regiony 1

SMS ČR u prezidenta: Obce se zásadně podílejí na rozvoji území, rušení národních dotací zvýší rozdíly mezi regiony

Datum: 26. 10. 2023

Zástupci Sdružení místních samospráv ČR jednali na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem. Na setkání probrali aktuální výzvy, se kterými se obce musejí vypořádat, ať už je to konsolidační balíček, komunitní energetika, nebo vytváření digitálních technických map.

SMS ČR vyjadřuje podporu starostovi obce Vápenná a varuje před kriminalizací zastupitelů kvůli formalitám

Datum: 7. 10. 2023

Sdružení místních samospráv ČR vyjadřuje podporu Leoši Hannigovi, dlouholetému starostovi obce Vápenná. Starosta byl nepravomocně odsouzen Krajským soudem v Olomouci za nedodržení dotačních podmínek souvisejících s rekonstrukcí jedné z obecních budov k pětiletému trestu vězení a pokutě.

Obce se obávají, že konzervace železnic povede k jejich faktickému rušení a snížení dopravní obslužnosti venkova

Datum: 13. 9. 2023

Poslanci v úterý večer schválili novelu zákona o drahách včetně institutu přerušení provozuschopnosti dráhy, který navrhovala ze zákona v pozměňovacím návrhu vypustit senátorka Hana Žáková.

O krok blíže komunitní energetice. Obce podporují novelu energetického zákona bez překážek pro malé výrobce

Datum: 29. 8. 2023

SMS ČR vítá, že se Poslanecká sněmovna začíná po předchozím schválení vládou zabývat mimořádně důležitou novelou energetického zákona, známou jako LEX OZE II.

Méně byrokracie a spravedlivější daň z hazardu. SMS ČR oslovilo koalici s návrhy na úpravu konsolidačního balíčku

Datum: 22. 8. 2023

Trojici návrhů na úpravy vládního konsolidačního balíčku zaslalo předsedům všech vládních stran Sdružení místních samospráv ČR. Týkají se daně z nemovitých věcí a daně z hazardu.

Obce trvají na zásadních připomínkách ke konsolidačnímu balíčku. SMS ČR bude jednat s Ministerstvem financí o sporných bodech

Datum: 15. 6. 2023

Na 30 připomínek k vládnímu konsolidačnímu balíčku podalo Sdružení místních samospráv ČR. Po vypořádání ze strany Ministerstva financí zůstává SMS ČR v rozporu u naprosté většiny připomínkovaných bodů.

Průzkum SMS ČR: 6 z 10 obcí chce stavět vlastní zdroje energie. Projekty brzdí zpožďující se novela energetického zákona o komunitní energetice

Datum: 13. 6. 2023

Jak vyplývá z průzkumu Sdružení místních samospráv ČR, vlastní energetický zdroj plánuje v příštích třech letech stavět 60 procent obcí. Obce v České republice chtějí zvýšit svou energetickou soběstačnost a rozvíjet komunitní energetiku i využívání energetického managementu.

Snazší oddávání snoubenců i registrace partnerů. Novela zákona o matrikách přináší usnadnění pro obce i občany

Datum: 31. 5. 2023

V prvním čtení budou dnes poslanci hlasovat o novele zákona o matrikách, jménu a příjmení a dalších s nimi souvisejících předpisů (ST 431). Novela upravuje oblast rodinného práva, i díky připomínkám Sdružení místních samospráv ČR usnadní oddávání snoubenců a registrování partnerů.

Jako výhra v loterii? V dotační výzvě Ministerstva financí na rozvoj regionálního školství uspěla jen desetina projektů

Datum: 26. 5. 2023

Sdružení místních samospráv ČR nesouhlasí se způsobem, kterým Ministerstvo financí přistupuje k podpoře obnovy a rozvoje infastruktury regionálního školství. V jedné z výzev vypsaných ministerstvem obce podaly 300 žádostí, podpořena byla ale jen desetina projektů.

Obce nesouhlasí s povinným zálohováním plechovek a PET lahví. Vadí jim také zvýšení nákladů i komplikace pro prodejny

Datum: 25. 5. 2023

Zástupci obcí budou v pátek jednat s Ministerstvem životního prostředí o jeho návrhu na povinný systém zálohování PET lahví a nápojových plechovek, jehož parametry ministerstvo v minulém týdnu představilo.

Co neměříme, nelze řídit. S nástrojem Open Energoman obce snadno monitorují spotřebu elektřiny  1

Co neměříme, nelze řídit. S nástrojem Open Energoman obce snadno monitorují spotřebu elektřiny

Datum: 24. 5. 2023

Mít přehled o spotřebě energií je základ pro hledání úspor i investice do zvyšování energetické efektivity. To je hlavní myšlenka nástroje Open Energoman, který zejména malým obcím pomůže měřit spotřebu v obecních budovách a v dalších odběrných místech, jako je veřejné osvětlení.

Šance na zákonné záruky odměňování pro samosprávu. SMS ČR vítá rozhodnutí Ústavního soudu

Datum: 22. 5. 2023

Ustanovení zákona o obcích a dalších zákonů, podle nichž o odměně zastupitelů samospráv rozhoduje vláda, je neústavní. Ústavní soud zrušil také nařízení vlády, kterým stanovovala odměny volených představitelů obcí, měst a krajů, a to s odkladem do konce roku.

Posunutí limitů u poplatků za svoz odpadu umožní obcím lépe reagovat na zvýšené výdaje za odpady kvůli inflaci

Datum: 17. 5. 2023

Poslanci mají ve třetím čtení rozhodovat o novele zákona o místních poplatcích. Součástí novely je i pozměňovací návrh na stanovení nové maximální výše poplatků za komunální odpady.

SMS ČR nesouhlasí s návrhem na zvýšení daně z nemovitostí a vyzývá k zachování dotací pro obce

Datum: 11. 5. 2023

Sdružení místních samospráv ČR nesouhlasí s návrhem na navýšení daně z nemovitých věcí a sdílením jejích výnosů se státem. Zároveň SMS ČR vyzývá k zachování dotací určených pro obce, aby byly zachovány dostupné služby na venkově a nezrychlovalo se vylidňování venkovských oblastí.

Změna pravidel pro veřejné opatrovnictví na obzoru? Sdružení místních samospráv ČR se podařilo otevřít přehlížené téma

Datum: 2. 5. 2023

Řadu let poukazuje Sdružení místních samospráv ČR na komplikace, které některým obcím přináší veřejné opatrovnictví osob s omezenou svéprávností. Výkon této soudem určené funkce nelze odmítnout, byť může znamenat výrazné zatížení kapacit dané obce.

Větší šance pro jednotlivce v obecních volbách. Senát projedná návrh na změnu voleb do zastupitelstev obcí

Datum: 19. 4. 2023

Do druhého čtení vstupuje v Senátu návrh na změnu volebního systému do zastupitelstev obcí.

Hrozí ještě rychlejší rozevírání nůžek mezi regiony. SMS ČR varuje před rušením dotací pro obce

Datum: 17. 4. 2023

Sdružení místních samospráv ČR důrazně varuje před rušením národních dotací pro obce a města v České republice v rámci hledání úspor ve státním rozpočtu. Zásadním způsobem by byl omezen rozvoj obcí a měst a ještě výrazněji by pokračovalo rozevírání pomyslných nůžek mezi jednotlivými regiony.

Obce apelují na Ministerstvo životního prostředí ohledně systému proškolování v oblasti krajinného a územního plánování

Datum: 6. 4. 2023

Symbolicky na Zelený čtvrtek iniciovalo Sdružení místních samospráv ČR schůzku s Ministerstvem životního prostředí ČR ohledně zavedení systému proškolování zástupců obcí a měst na téma problematiky krajinného plánování, územního plánování a komplexních pozemkových úprav.

Zástupci obcí: Na venkově musíme udržet dostupné služby, jinak lidé odejdou do měst 1

Zástupci obcí: Na venkově musíme udržet dostupné služby, jinak lidé odejdou do měst

Datum: 23. 3. 2023

Na 150 starostů se účastnilo konference Život v obcích 2023+, kterou ve čtvrtek pořádalo Sdružení místních samospráv ČR v Pardubicích.

Česko a Slovensko budou sdílet zkušenosti při digitalizaci údajů o samosprávách

Datum: 17. 3. 2023

Vyměňovat si zkušenosti a sdílet příklady dobré praxe při digitalizaci údajů o samosprávách budou Sdružení místních samospráv ČR a sdružení DEUS, které je zřízeno slovenským Sdružením měst a obcí a Ministerstvem financí SR.

Obce nesouhlasí se zvyšováním daně z nemovitostí

Datum: 16. 3. 2023

Sdružení místních samospráv ČR nesouhlasí se zvažovaným navýšením daně z nemovitých věcí, jak avizuje Ministerstvo financí ČR.

Více peněz na pomůcky pro žáky. Obce chtějí změnu v proplácení nemocenských na školách

Datum: 28. 2. 2023

Zástupci Sdružení místních samospráv ČR budou jednat v úterý s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Vladimírem Balašem o změně v proplácení nemocenských pracovníkům mateřských a základních škol.

Zobrazeno 1-30 ze 76

DTMka se představuje

Spustit video

Portál zastupitele

Portál zastupitele

Obec 2030

Obec 2030

Webináře

Webináře

SMS-služby

SMS Služby

Daňové výnosy 2024

Daňové výnosy 2022

Poradna

Poradna

Autorská práva jednoduše

Autorská práva

Retroreflexní prvky

Retroreflexní prvky

AGIS

AGIS

Odměňování starostů

Odměňování starostů

Stavební zákon

Stavební zákon

Životní prostředí

Životní prostředí

DTMka jednoduše

DTMka

Dotační modul

Dotační modul

Starostův infoservis

Starostův infoservis

x (263.94 kB)

Projekty
NAŠI PARTNEŘI

Kontakt

Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné

Telefon: +420 604 345 806
E-mail: info@smscr.cz

IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh

Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné

Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1

Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava

Napište nám

Kontaktní formulář

Stisknutím tlačítka Odeslat berete na vědomí, že pro tyto účely vyřízení vašeho dotazu budeme po nezbytně dlouhou dobu zpracovávat vaše osobní údaje, které jste poskytli v tomto formuláři.
nahoru