Představitelé měst a obcí, firem, podnikatelů, živnostníků, spolků a občanských organizací podporují krajského hejtmana Ivo Vondráka a jsou připraveni se na transformaci podílet. Rovněž ale žádají, aby se zdroje rozdělovaly spravedlivě a nejméně pět miliard korun se vyčlenilo pro území obcí a měst do 25 tisíc obyvatel.
Historie uhelného průmyslu se v České republice váže zejména k Moravskoslezskému, Karlovarskému a Ústeckému kraji. Uhelný průmysl je už ale delší dobu na ústupu a čím dál častěji zaznívá otázka, co s uhelnými regiony bude. Kraje, které jsou stále vázány na těžbu uhlí, vykazují navíc oproti jiným vyšší míru nezaměstnanosti.
Regionům závislým na uhelném a energeticky náročném průmyslu má s přechodem na klimaticky neutrální ekonomiku finančně pomoci Fond spravedlivé transformace, o němž už déle diskutují zástupci organizací hájících zájmy venkova v Moravskoslezském kraji. Právě v tomto kraji, kde byla těžba nejvýznamnější, budou svědky největší transformace.
Cíle transformačního plánu zahrnují zejména vyšší podnikavost, snižování emisí skleníkových plynů a zajištění dostatku energie investicemi do jejich obnovitelných zdrojů, udržitelná místní mobilita, digitalizace, rekultivace, oběhové materiálové hospodářství a především investice do obyvatel kraje, jejich vzdělání i začleňování do měnící se společnosti. Jak toho dosáhnout? Vedle strategických projektů je potřeba zajistit i spravedlivý podíl ze zdrojů transformačního programu pro menší města a obce včetně podnikatelských subjektů i jiných organizací z jejich území.
Společně s ostatními starosty a zástupci MAS, SPOV a SMO ČR usiluje krajské SMS ČR o to, aby byla nejméně čtvrtina prostředků (tedy alespoň 5 miliard Kč) ze zdrojů budoucího Operačního programu Spravedlivá transformace pro Moravskoslezský kraj vyčleněna, nejlépe formou grantových schémat, speciálně pro území obcí a měst do 25 tisíc obyvatel v členění podle typů činností a aktivit v jednotlivých definovaných tématech.
Na celém území chtějí zástupci krajských organizací hájících zájmy venkova investovat do firem, zvyšovat podnikavost a tvořit nové výrobní programy a pracovní místa. Je zde potřeba vzdělávat a rekvalifikovat, zprovoznit stovky megawatt výkonu obnovitelných zdrojů energie a stát se tak klimaticky odpovědným regionem. Je třeba využít zanedbaná území, lépe recyklovat materiály. Na společnou uhelnou minulost se nezapomene, ale dojde k posunu do budoucnosti bez uhlí. Společně a spravedlivě.
SMS ČR postupně vyzývá členské obce, aby vyjádřily podporu hejtmanovi Ivo Vondrákovi, také celému vedení Moravskoslezského kraje i příslušným institucím, především Regionální stálé konferenci MSK, v úsilí zajistit zdroje pro spravedlivou transformaci. Žádá ale rovněž, aby se zdroje rozdělovaly spravedlivě a nejméně pět miliard korun se vyčlenilo pro území obcí a měst do 25 tisíc obyvatel. Podporu mohou moravskoslezští zástupci samospráv, firem, spolků, občanských organizací, podnikatelé a živnostníci vyjádřit prostřednictvím prohlášení, které jim bylo zasláno e-mailem a které naleznou také na internetových stránkách www.smscr.cz v sekci Moravskoslezský kraj.
Regína Vřeská, předsedkyně SMS ČR v Moravskoslezském kraji a starostka obce Zbyslavice
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 577 688 103
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava