Proč se stát členskou obcí Sdružení místních samospráv ČR
Samosprávy a jejich představitelé to nemají jednoduché. Stát na ně trvale klade další povinnosti, přenáší na ně další kompetence, aniž jim k tomu poskytne potřebné prostředky, know-how nebo alespoň nezbytnou součinnost. Menší obce navíc čelí hrozbě vylidňování, mladší lidé se stěhují do větších měst za prací, ale také za základní infrastrukturou, jako jsou služby a obchody, snadno dostupné vzdělání, lepší dopravní obslužnost a tak dále. Samosprávy mají dvě možnosti: nečinně tomu přihlížet a nějak to strpět, nebo se snažit s tím aktivně něco dělat.
Tuto druhou cestu jsme zvolili my: představitelé dnes již více než 2100 obcí, které jsou členy Sdružení místních samospráv ČR. Víme, že hlas jedné obce, navíc obce s několika stovkami nebo maximálně tisícovkami obyvatel, je málo slyšet. Proto jsme se spojili a náš hlas dnes zaznívá hodně výrazně i v obou komorách Parlamentu, na ministerstvech a v dalších centrálních úřadech, které mají na život obcí zásadní vliv.
Co jsme za uplynulé roky dokázali? Tak například:
- významně jsme přispěli ke spravedlivějšímu rozdělování sdílených daní, když jsme byli jedním z hybatelů změny RUD, a ve snahách o další přínosné změny RUD neustáváme ani dnes;
- v jednání o stavebním zákoně usilujeme o zachování stavebních úřadů, ale tlačíme také na zachování poštovních služeb a matrik v obcích;
- iniciovali jsme podání ústavní stížnosti na zákon o střetu zájmů a dosáhli jsme toho, že majetkové poměry veřejných funkcionářů nebudou veřejně dostupné na internetu komukoliv;
- vyjednali jsme s autorskými svazy snadné (paušální) a finančně výhodné vypořádání autorských práv vztahujících se k pořádání akcí s živou či reprodukovanou hudbou;
- a v nedávné době jsme pomohli zachránit miliardy pro obce, které jim vláda vzala v rámci kompenzačních opatření v reakci na pandemii covid-19.
Hájíme zkrátka oprávněné zájmy obcí. Představitelům obcí se také snažíme usnadňovat jejich každodenní práci, a to celou řadou způsobů:
- členským obcím poskytujeme bezplatnou právní poradnu
- pomáháme obcím se zajištěním povinností vyplývajících z GDPR
- pořádáme bezplatné semináře, webináře a další vzdělávací akce na témata přímo související se správou obce (zákon o obcích, stavební zákon, školství, pohřebnictví, strategické řízení, zákoník práce, evidence obyvatel atd.); mezi tato akce patří také třídenní „Univerzita starosty“ určená nejen starostům a zastupitelům, ale také zaměstnancům obecních úřadů
- ve specifických otázkách nabízíme telefonické konzultace zdarma
- poradenství a pomoc s dotacemi zajišťuje naše dotační poradna
- jako novou službu nabízíme zpracování programu rozvoje obce
- členy pravidelně informujeme o podstatném dění prostřednictvím tištěného zpravodaje SMSka a e-mailových newsletterů
Především ale nabízíme starostům, starostkám, zastupitelům a zastupitelkám oporu v celostátní síti kolegů a kolegyň, s nimiž mohou snadno sdílet nejen své problémy, ale i příklady jejich řešení, příklady dobré praxe a další velmi praktické zkušenosti. S námi zkrátka nejsou starostové a starostky na své starosti sami. Pokud ještě nejste členem SMS ČR, rádi vás v našem společenství uvítáme.
Členství v SMS ČR znamená podporu prosazování spravedlivého financování obcí a měst, zavedení demokratických principů fungování samospráv, jednoznačné odmítnutí korupce ve veřejné správě a samozřejmě oporu v silné a nezávislé organizaci hájící zájmy svých právoplatných členů.
Máte-li zájem o vstup do SMS ČR, prostudujte si prosím dokumenty Sdružení a vyplňte přihlášku. Vstup do SMS ČR musí být řádně schválen obecním zastupitelstvem. Vzor usnesení zastupitelstva obce i formulář přihlášky naleznete níže.
Přihláška
V případě zájmu o vstup prosím vyplňte přihlášku a zašlete poštou na adresu SMS ČR nebo prostřednitvím datové schránky (ID datové schránky: khcbsyh).
Pokud máte jakékoli dotazy ohledně vstupu do SMS ČR, kontaktujte nás prosím.
Členský příspěvek
Roční členský příspěvek SMS ČR se skládá z částky 3500 Kč na každou obec / město (zásada rovnosti) a dále z příspěvku 2 Kč na každého občana obce / města. Součet obou částek dává výši příspěvku obce / města (např. obec s 300 obyvateli by měla uhradit 4 100 Kč). Zálohové faktury jsou členům zasílány v průběhu března, novým členů vždy po vstupu do Sdružení.