Menu
Sdružení místních samospráv České republiky, z. s.
KAK_MISTO}

Intenzivně jednáme o stavebních úřadech

Právě probíhá Legislativní rada vlády (LRV) k novele stavebního zákona 1

Minulý týden se konala hned dvě důležitá jednání týkající se novely stavebního zákona. Naše předsedkyně Eliška Olšáková se v úterý sešla s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem a ve čtvrtek se zúčastnila jednání Legislativní rady vlády, kde jsme byli jedinými hosty zastupujícími obce.

Podstatnou informací je, že LRV vyjádřila názor, že je třeba novelu dopracovat, a vyzvala předkladatele, aby ideálně dopracoval jen jednu z variant a tu předložil. Námi je jednoznačně preferovaná varianta II, která počítá se zachováním stavebních úřadů v současném rozsahu a předpokládá zavedení výkonného financování tak, jak je tomu u matrik.

Na jednání o podobě novely se budeme podílet i v následujících dvou týdnech, než se LRV sejde znovu. Naší jednoznačnou snahou je přispět k prosazení takové verze novely, která neomezí dostupnost stavebního řízení v území. Je přitom potřeba stihnout to do konce roku. Pokud totiž nebude včas novela přijatá, vstoupí v účinnost část platného nového stavebního zákona, který nejen že ruší síť, ale i smíšený model a zavádí centrální soustavu.

“Nacházíme se ve velmi nepříjemné situaci, kdy pokud nechceme, aby síť současných stavebních úřadů byla zrušena a zaveden centrální model státní správy, musíme v krátké době najít řešení, jak síť v přenesené působnosti zachovat. Jsem proto ráda, že se mnou jako s předsedkyní Sdružení místních samospráv všichni zástupci resortů komunikují a ve svých nabitých kalendářích si na naše společná jednání našli čas. Je to pro mě signál, že obce a jejich potřeby nejsou vládou ignorovány,” vysvětluje Eliška Olšáková.

 

Datum vložení: 25. 8. 2022 14:03
Datum poslední aktualizace: 27. 8. 2022 12:18

Portál zastupitele

Portál zastupitele

Obec 2030

Obec 2030

Webináře

Webináře

SMS-Služby

SMS Služby

Daňové výnosy 2022

Daňové výnosy 2022

Poradna

Poradna

Autorská práva

Autorská práva

Retroreflexní prvky

Retroreflexní prvky

AGIS

AGIS

Odměňování starostů

Odměňování starostů

Stavební zákon

Stavební zákon

Životní prostředí

Životní prostředí

DTM

DTMka

Dotační modul

Dotační modul

Starostův infoservis

Starostův infoservis

Projekty
NAŠI PARTNEŘI

Kontakt

Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné

Telefon: +420 577 688 103
E-mail: info@smscr.cz

IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh

Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné

Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1

Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava

Napište nám

Kontaktní formulář

Stisknutím tlačítka Odeslat berete na vědomí, že pro tyto účely vyřízení vašeho dotazu budeme po nezbytně dlouhou dobu zpracovávat vaše osobní údaje, které jste poskytli v tomto formuláři.
nahoru