V pátek (14. 10.) prošla prvním čtením novela energetického zákona věnující se OZE, ke které jsme měli za Sdružení hned několik připomínek, neboť novela pouze odstraňuje administrativní překážky při povolování OZE.
Představovali jsme si, že by novela mohla obsahovat více úprav. Na druhou stranu odstranění administrativních překážek má mnohem větší šanci na přijetí, když bude předloženo bez návrhu legislativní úpravy energetického společenství, které bude předloženo v další novele. Tu bychom měli k připomínkám obdržet v tomto týdnu, který bude zajímavý.
Na vládu půjde návrh novely stavebního zákona, která nabízí variantní zachování stavebních úřadů. Po jednání Legislativní rady vlády, kterého jsem se účastnila, jsem plna optimismu, neboť varianta II., která zůstala v návrhu a má velkou šanci na přijetí vládou představuje vyvrcholení našeho úsilí o zachování celé sítě stavebních úřadů, jejichž seznam by byl ve vyhlášce, a ne v příloze. Pokud ve středu vláda podpoří variantu II., boj o stavební úřady se přesouvá do Sněmovny, kde budu hájit zachování sítě stavebních úřadů do poslední minuty.
Samozřejmě, že nic není zadarmo, a proto se zachováním sítě stavebních úřadů se otevírá otázka jejich financování, které by se mělo stejně jako kdysi u matrik překlopit do výkonového modelu. Věřím, že samosprávy by samy měly rozhodnout o budoucnosti stavebního úřadu na svém území, a proto myšlenku výkonového financování, které se váže na zachování celé sítě stavebních úřadů, za což jsme dlouhá léta bojovali, podporuji.
Stejně jako u novely energetického zákona, i zde se hraje o čas. Proto se tato novela stavebního zákona oblasti územního plánování příliš nevěnuje. Ne že by to nebyla potřeba, ale takto obsáhlé téma si zaslouží více akademických i praktických diskuzí a příprav, které by současnou novelu blokovaly. Pokud totiž nebude novela stavebního zákona rychle přijata hrozí, že vstoupí v účinnost ta část nového stavebního zákona, která ruší model přenesené působnosti a zavádí centrální soustavu stavebních úřadů v krajských městech a Nejvyšší stavební úřad. A to je něco, co si většina území včetně našich členských obcí nepřeje. Držme si tedy palce. Ve středu 19. 10. 2022 jde novela stavebního zákona na vládu a poté do Sněmovny, kde nastanou další boje, o jejichž průběhu vás budu samozřejmě informovat.
Předsedkyně SMS ČR
Eliška Olšáková
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 604 345 806
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava