Jedna z historicky prvních energetických komunit je skvělým příkladem, jak mohou obce, občané i drobní podnikatelé společně vyrábět a sdílet elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. Projekt se nyní přihlásil do soutěže inovací na platformě OBEC 2030. Sdílení energií je v 5. ročníku soutěže zcela novou kategorií.
„Legislativně jsme za poslední roky ušli velký kus cesty, abychom odstranili překážky sdílení energií v rámci komunitní energetiky. V praxi je třeba ale prosadit ještě snížení distribučních poplatků za přenos elektrické energie v lokálních systémech sdílení mezi blízkými místy, což je typický příklad právě energetických komunit v obcích. Zásadním způsobem to přispěje k dalšímu rozvoji komunitní energetiky,“ říká Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR.
Energetické společenství v Suché Lozi a okolních obcích jako jedno z prvních úspěšně prošlo celým legislativním i technickým procesem a už reálně funguje. ENERKOM Slovácko má již 40 členů, mezi které patří obce z regionu MAS Východní Slovácko, mikroregionu Bílé Karpaty a okolních oblastí. Nově je členem také Uherský Brod. Sdílení elektřiny probíhá na 52 odběrných místech (EAN), z nichž 18 představuje fotovoltaické výrobny. Ty jsou umístěny jak na obecních budovách, tak u malých podnikatelů i v rodinných domech.
Celkový instalovaný výkon dosahuje 210 kWp, denní objem přetoků do sdílení se pohybuje mezi 200–350 kWh. Energii sdílí budovy určené pro chráněné bydlení, zdravotní střediska, obecní úřady, školní kuchyně a jídelny i malé dřevařské a nábytkářské provozy. V rodinných domech jsou zapojeny jak mladé rodiny, tak senioři a vícegenerační domácnosti. Cílem ENERKOMu Slovácko je do roku 2026 sdružit až 1 000 členů a sdílet více než 2 GWh elektřiny ročně, čímž by se stal jedním z nejrozsáhlejších energetických společenství v republice. Podrobnosti o projektu přináší web platformy OBEC 2030 zde.
Takových příkladů sdílení energie prostřednictvím energetické komunity s desítkami zapojených subjektů jsou v republice zatím skutečně pouze jednotky. Podstatně častější je model sdílení formou tzv. aktivního zákazníka, který ale umožňuje zapojit pouze do 11 odběrných míst.
„Obce, občané i podnikatelé na Slovácku společně sdílejí elektřinu z obnovitelných zdrojů, šetří náklady a posilují energetickou bezpečnost i soběstačnost celého regionu. Přesně tyto příklady musíme podporovat a šířit dobrou praxi, aby se inspirovaly i další obce a regiony. Komunitní energetika je u nás novinkou a potřebujeme průkopníky, abychom i podle jejich zpětné vazby například pro Elektroenergetické datové centrum dokázali systém správně nastavit. Zkušenosti, které nyní získáváme, jsou pro budoucnost energetiky nedocenitelné,“ říká Michal Svoboda, energetický manažer a spoluzakladatel platformy OBEC 2030.
Platforma OBEC 2030 ve svém aktuálním 5. ročníku soutěže obecních inovací zavedla novou kategorii právě pro projekty na sdílení energií, aby přispěla k jejich popularizaci. Obce se mohou do soutěže hlásit až do letošního 31. srpna, a to celkem ve 12 soutěžních kategoriích. Přihlášení je velmi jednoduché a není spojené s žádným registračním poplatkem.
Přihlášené projekty budou soutěžit o praktické ceny v celkové hodnotě statisíců korun – od finančního příspěvku na rozvoj po zapůjčení elektromobilů či umístění elektronické obecní desky. O vítězích letošního ročníku bude hlasovat veřejnost v průběhu listopadu.
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 604 345 806
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava