Změna ve financování má přitom nastat už za deset měsíců. A jelikož MŠMT dosud nepředložilo ani přehled výdajů na nepedagogy v území, muselo si SMS ČR tato čísla zajistit vlastní cestou. Z nich je patrné, že ministerstvy slibované prostředky nemusí stačit.
SMS ČR mělo důvod pro odmítnutí změn už na jaře
Převod financování nepedagogických zaměstnanců na zřizovatele byl v říjnu ústředním tématem pracovní skupiny pro školství, sport a kulturu SMS ČR. Jde totiž o změnu, o které se začalo vážně mluvit na přelomu tohoto roku v souvislosti se snížením PHmax pro školy. Na jaře se také uskutečnilo jednání, kde pracovní skupina poprvé tuto změnu odmítla kvůli obavě, že obcím převod nebude dostatečně finančně vykompenzován prostřednictvím rozpočtového určení daní a zároveň nebude zajištěn systém, který by uměl reagovat na změnu platových tabulek vztahujících se na nepedagogy a včas dorovnávat platby obcím.
Z tohoto jednání ovšem členové pracovní skupiny odcházeli s příslibem, že bude vypracován návrh institucionalizace rozsahu práce nepedagogů na jednotlivých typech škol a školských zařízeních s ohledem na jejich velikost.
Finance pro zřizovatele jsou navrženy bez zpracovaných analýz
Do začátku listopadu ovšem asociace žádný materiál neobdržely, přesto MŠMT debatu o převodu financování nepedagogů opět otevřelo i se stanovením konkrétního data změny. Vedle toho zveřejnilo částky, které mají být zřizovatelům na placení nepedagogů vyčleněny z rozpočtového určení daní pro období září–prosinec 2025 (změna má být účinná od 1. září 2025, tj. s novým školním rokem) a pak pro celý rok 2026. Jedná se o 10 mld. Kč, potažmo o 33 mld. Kč.
Prosté financování „na dítě/žáka“ nelze připustit
Na celostátní konferenci SMS ČR ve Valticích ministr školství Mikuláš Bek zmínil, že ministerstva pracují s financováním „na dítě/žáka“, přičemž na jedno dítě jim vychází náklad ve výši 18 tisíc Kč. Pokud by se však u každé obce počítalo jen touto jednoduchou násobilkou, výrazně by to znevýhodnilo zřizovatele malých škol ve srovnání s těmi velkými.
Obce si data zajišťují samy
S ohledem na nedostatek oficiálních dat, z nichž by bylo možné vycházet při diskuzích, se pracovní skupina rozhodla opatřit si tato data po vlastní ose. Oslovila proto členské obce SMS ČR a požádala je o reálné výdaje škol a školských zařízení na nepedagogické pracovníky.
Výsledky ukazují, že z vice jak 500 škol a školských zařízení (z 95 % jde o základní a mateřské školy různých velikostí a v souhrnu o 3 900 nepedagogických zaměstnanců škol) vydali v roce 2023 zřizovatelé více jak 1,3 mld. Kč. Pro připomenutí – mateřských a základních škol veřejných zřizovatelů je více jak 8 000 tisíc a do ministerstvy stanovených částek se musí vejít mimo jiné i kraje se středními školami a jiná školská zařízení. Pro rok 2025 se navíc zvedají platové tarify u nepedagogických zaměstnanců…
SMS ČR návrh z dílny MŠMT a MF odmítá
Na základě výše uvedeného se SMS ČR domnívá, že předpokládaná „kompenzace“ státu zřizovatelům nebude od začátku dostatečná. To je také hlavní důvod, proč je nutné návrh z dílny MŠMT a MF odmítnout. Způsob, jakým byl připraven a odůvodněn, by měl vést také k zásadnímu přehodnocení toho, jak takto významné předlohy s dopadem na samosprávy vznikají. Příběh, který MŠMT a MF v souvislosti se zamýšleným převodem financování nepedagogů dosud napsaly, se do knihovny legislativní dobré praxe s jistotou nedá zařadit.
Petr Halada
předseda pracovní skupiny pro školství, sport a kulturu SMS ČR
Text byl publikován v aktuálním vydání zpravodaje SMSka. Celé číslo si přečtete v elektronické podobě zde. Archiv s předchozími vydáními si otevřete zde.
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 604 345 806
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava