Změna je jádrem navržené novely silničního zákona, jíž vložilo Ministerstvo dopravy do meziresortního připomínkového řízení mimo plán legislativních prací. SMS ČR ve svých připomínkách k novele navrhuje, aby nová inspekce měla shodná oprávnění jako policie či celní správa, včetně možnosti projednávat přestupky související s nízkorychlostním vážením.
Silniční inspekce bude kontrolovat např. technickou způsobilost vozidel, povinné přestávky a odpočinky, provádět kontrolní vážení, zaměřovat se na podvody s tachografy a používání zařízení, která zabraňují přimíchávání AdBlue. Ministerstvo dopravy ve zprávě RIA uvádí, že v rámci vytvoření nového správního úřadu bude mít novela pozitivní dopady na obce, což odůvodňuje zvýšením příjmů místních rozpočtů. K vyčíslení přepokládaných příjmů (z nově vybraných pokut) však předkladatel nikde neuvedl, jak došel k předpokládané výši 304 milionů korun. SMS ČR upozornilo, že s výběrem pokut jsou pro obce spojeny taktéž značné náklady, na rozdíl od výběru pokut příkazem na místě (příjem státu), kdy jsou naopak náklady výrazně nižší.
Další připomínka se týkala kontrolního vážení nákladních vozidel. SMS ČR navrhlo, aby Inspekce silniční dopravy měla působnost taktéž v oblasti projednávání přestupků u nízkorychlostního vážení, které sama provedla.
Vážení, co znamená vážení?
Vážení vozidel, resp. problematice přetížení nákladních vozidel a následnému poškození komunikací, se věnuje pracovní skupina pro dopravu v SMS ČR již od svého vzniku.
Kontrola hmotnosti nákladního vozidla neboli rozložení hmotnosti na nápravy, skupiny náprav, kola nebo skupiny kol se realizuje prostřednictvím tzv. kontrolního vážení. To reguluje zákon o pozemních komunikacích a je buď vysokorychlostní, nebo nízkorychlostní. Vysokorychlostní kontrolní vážení představuje kontrolní vážení vozidla nebo jízdní soupravy nepřenosnými vysokorychlostními vahami a nedochází při něm k odklonění vozidla z provozu. Aktuálně se na našem území nachází 17 vah určených k vysokorychlostnímu vážení.
Vysokorychlostní neboli dynamické kontrolní váhy provádí vážení prostřednictvím technického zařízení sloužícího ke zjištění okamžité hmotnosti silničního vozidla, hmotnosti na jeho jednotlivých nápravách, popř. dalších hmotnostních parametrů vozidla, a to přímo za jízdy a na trase vozidla. Jsou napevno zabudovány do pozemní komunikace, takže řidič vozidla zpravidla o kontrolním vážení ani neví. V tomto případě nedochází k odklonu vozidla z původně zamýšlené trasy, jako je tomu u nízkorychlostního kontrolního vážení.
Podle zákona o pozemních komunikacích vysokorychlostní kontrolní vážení zajišťuje vlastník pozemní komunikace nebo jím pověřená osoba, zatímco nízkorychlostní kontrolní vážení zajišťuje v součinnosti s Policií České republiky nebo s celními úřady vlastník pozemní komunikace či jím pověřená osoba nebo jej provádí Policie České republiky nebo celní úřad samostatně.
Podle SMS ČR by měla mít inspekce oprávnění jako police či celní správa
SMS ČR navrhlo, aby nově zřízená Inspekce silniční dopravy, jakožto úřad s celostátní působností, svým obsahem specializovaný na zákon o silniční dopravě, zákon o pozemních komunikacích (provádějící nízkorychlostního vážení) i zákon o silničním provozu (provádějící silniční technické kontroly) disponovala obdobnými oprávněními jako Policie ČR a Celní správa ČR. Zároveň by měla mít působnost taktéž v oblasti projednávání přestupků u nízkorychlostního vážení, které sama provedla.
Výkon státního dozoru je totiž podle starostů nedostačující
Z personálního hlediska bude inspekce vybavena dostatečným množstvím odborníků ze stávajícího Centra služeb pro silniční dopravu, kteří by posílené kompetence byli bezesporu schopni plnit. Rozšíření rozsahu jejich kompetencí by v území značně posílilo výkon státního dozoru, jež je v současné době dle vyjádření starostů členských obcí zcela nedostačující. Navržená změna by přinesla vyšší míru ochrany pozemních komunikací a zvýšení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích.
Adéla Palíšková
legislativní analytička SMS ČR
Veřejné slyšení v Senátu bude o vlivu nákladní dopravy na stav komunikací a její dopady
Vliv silniční nákladní dopravy na stav komunikací a její dopady v území bude tématem veřejného slyšení, které se uskuteční v úterý 3. září ve 14 hodin v jednacím sále Valdštejnského paláce, jenž je sídlem Senátu PČR. Slyšení je iniciativou pěti senátorů, kterým k tomu dala podnět pracovní skupina pro dopravu SMS ČR podpořená předsednictvem sdružení.
Cílem je apelovat na Ministerstvo dopravy, aby se formou legislativní úpravy snížila celková povolená hmotnost vozila (jízdní soupravy) ze současných 48 na 40 tun. Půjde rovněž o snížení hodnoty hmotností na jednotlivou hnací nápravu z 11,50 na 10 t (stejně jako je tomu v Evropě; USA má dokonce max. povolenou hmotnost 8 t/náprava). Záměrem bude také legislativně definovat, co je to tranzitní doprava. Proč? Poněvadž kdykoli se otevře téma tranzitní dopravy, resort v diskusi operuje tím, že tranzitní doprava v ČR prakticky neexistuje, jedná se o okrajovou problematiku a nejsme tranzitní zemí.
Text byl publikován v aktuálním vydání zpravodaje SMSka. Celé číslo si přečtete v elektronické podobě zde. Archiv s předchozími vydáními si otevřete zde.
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 604 345 806
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava