Domácnosti, živnostníci nebo malé a střední firmy. Ti všichni se mohou stát členy belgického energetického družstva Ecopower. To funguje už více jak 30 let a za dobu své existence získalo přes 70 000 členů.
Společně vyrábějí a spotřebovávají čistou energii, šetří za „složenky“, a navíc i něco málo vydělají. A ještě pomáhají v boji s energetickou chudobou.
Družstevnictví má u nás z dob minulých stále mnohdy nádech vnucovaného, státem řízeného uspořádání. Belgické Ecopower ale zcela zřetelně ukazuje, že správně pojatý družstevní přístup je vysoce demokratický a prospěšný i v natolik centralizované oblasti, jakou bývá energetika.
Družstvo provozuje větrné, vodní i fotovoltaické elektrárny a do belgického města Eeklo, kde zejména působí, se dnes sjíždějí delegace nejen z Evropy, aby se zdejším přístupem inspirovaly.
S principy fungování Ecopower se seznámíte v rozhovoru, který natočil energetický manažer naší platformy Obec 2030 Michal Svoboda s ředitelem družstva Janem de Pauw. Video vzniklo v rámci iniciativy Soběstačná obec. Dozvíte se například, jak družstvo spolupracuje se samosprávami a jak se mohou obce zapojovat do energetických projektů, jako je výstavba větrných turbín, podílet se tak na výrobě elektrické energie z obnovitelných zdrojů a nabídnout svým občanům se do těchto projektů přímo zapojovat.
„Příběh družstva Ecopower pro nás může být o to více inspirativní v době, kdy Poslanecká sněmovna projednává novelu energetického zákona, která, věřím, konečně stanoví rozumná pravidla pro rozvoj komunitní energetiky. Od našich členských obcí víme, že řada z nich plánuje spustit vlastní energetické projekty, z nichž mohou těžit nejen obce, ale i jejich občané. Ecopower ukazuje jednu z cest, kterou se u nás snad už brzy bude možné vydat,“ říká Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR.
Inspirativní je Ecopower mimo jiné také svým přístupem k boji s energetickou chudobou, kdy se členy mohou stát například nízkopříjmové domácnosti, kterým členství „předplatí“ samospráva. Noví členové následně začnou díky výhodnějším cenám elektřiny šetřit za spotřebu a z těchto úspor splácejí předplacený vklad.
Jaké výsledky tento pilotní projekt má, se spolu s mnoha dalšími zajímavostmi a užitečnými tipy z praxe dozvíte v rozhovoru s Janem de Pauw.
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 604 345 806
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava