„K čemu je obci jednotka hasičů, když se její členové ani nedozví, že mají vyjet k zásahu?“ klade si otázku pramenící z každodenního života bez mobilního signálu Petr Nárožný, starosta obce Bělá u Jevíčka na Svitavsku v Pardubickém kraji. „Může to naše občany ohrožovat i na životě. Pořád se mluví o tom, jak je důležité, aby se venkov nevylidňoval, ale tohle je věc, která nutí mladé a vzdělanější lidi odcházet,“ dodává. Přitom otevírá šanon s nápisem Mobilní signál a popisuje svůj boj s větrnými mlýny. Bělá u Jevíčka má kvůli mobilnímu signálu problém. V obci totiž skoro žádný není.
Jaké byly vaše prozatímní kroky ke zlepšení pokrytí mobilním signálem?
Problém řešíme intenzivněji od roku 2015, kdy nás a podobně postižené obce oslovil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, abychom popsali a vyhodnotili stav pokrytí. Krajský úřad pak sám kontaktoval jednotlivé operátory s žádostí o vyjádření. Výsledkem byly odpovědi typu, že GSM signálem mají pokryto 99 procent obyvatelstva a že problematická místa jsou jen výjimečně. Na problému se prý pracuje a sítě 4G situaci postupně zlepší.
Jenže roky utekly a problém nadále přetrvává…
Snažil jsem se o takové „výkřiky do tmy“, ale nemělo to nikdy žádný vývoj. Na odpovědné manažery operátorů člověk nesežene kontakt. Na e-mailovou korespondenci nikdo nikdy nereagoval. Když už dojde na nějakou diskuzi, dozvím se, že by se jednalo o příliš velkou investici s mizivou návratností. Jednou nás navštívil zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu. Přijel, vyslechl si problémy, odjel, a to bylo vše.
Přišel někdo s nějakým reálným řešením?
V roce 2021 nás hejtman Netolický znovu navštívil, tentokrát za účasti starostů okolních obcí, a zajímal se o vývoj problému. Krajský úřad opět oslovil operátory. Výsledkem bylo, že zástupce O2 navrhl řešení, a to výstavbu nové základnové stanice. Přepokládaná cena by se pohybovala v řádech nižších jednotek milionů s tím, že bychom si výstavbu stanice sami financovali. To je pro nás s naším rozpočtem a připravovanými investicemi do vybudování kanalizace naprosto nemyslitelné.
Jak se dá bez mobilního signálu komunikovat v každodenní životě s okolním světem?
Řešením je mít dražší telefon, který podporuje volání přes Wi-Fi. To ale platí pouze pro volání z míst pokrytých Wi-Fi signálem. Stačí vyjít ven z budovy a nikdo se mi nedovolá. Jsme tedy odkázáni na Wi-Fi, která je závislá na elektřině. Když je však výpadek, což se stává poměrně často, zůstáváme bez možnosti volání, bez internetu i dat. Jen v posledním roce jsme evidovali víc jak desítku výpadků elektrického proudu, většinou při prudkých bouřkách a průtržích. V takových chvílích jsme naprosto odříznuti od okolního světa. Nevíme, co se na nás žene, ani jak to bude dlouho trvat. Nemohu informovat občany, aby věděli, co se děje. V době, kdy to nejvíce potřebují, nemám možnost, jak jim dát vědět, jak je varovat nebo je naopak uklidnit. O krizovém řízení obce v podobných chvílích nemůže být vůbec řeč.
Jak situaci zvládají starší lidé?
Někteří si nechali pevné linky. Jedině tak mohou zavolat rodině, známým a doktorům. Někteří zůstávají bez spojení a všichni doufají, že se něco změní k lepšímu.
Když už mluvíme o Wi-Fi, má zde internet alespoň dostatečnou rychlost?
Když teď změřím rychlost internetu, vidíme, že rychlost stahování je 8,8 Mb/s a nahrávání 1,74 Mb/s. Vidíte, že i kvalita internetu je u nás velice nízká. Doufali jsme, že v rámci plánované realizace kanalizace bude možné umístit „optiku“ do výkopů, ale i zde přišlo zklamání, tato varianta není možná.
Poslední dva roky pracuje hodně lidí na tzv. home-office. Jak se odsud dalo při pandemii covidu pracovat z domu?
Při situaci, kterou jsem vám popsal, je jasné, že velice špatně. Žáci, kteří měli v uplynulých covidových letech distanční výuku, mohou vyprávět.
Takže i Bělou postihl trend, kdy mladí odcházejí do měst?
Ano, před třemi lety v obci žilo 370 obyvatel, teď jich máme 350, mladí odcházejí a populace stárne. Před sto lety měla Bělá u Jevíčka přes 800 obyvatel.
Má někdo chuť budovat tu něco nového?
Bohužel velice málo. Měli jsme tu léta prázdnou budovu bývalé hospody s penzionem. Když se objevil zájemce, který chtěl objekt přestavět na dům pro seniory, jednání ztroskotalo na podmínce, aby měli klienti možnost telefonického
kontaktu se svými blízkými. V jednadvacátém století, v moderním rozvinutém státě uprostřed Evropy bych si situaci s pokrytím mobilním signálem a rychlostí internetu ve světle stále zmiňované digitalizace představoval úplně jinak.
Připravila
Kristýna Vodrážková, manažerka SMS ČR v Pardubickém kraji
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 577 688 103
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava