7. 4. 2017 – V pondělí 27. března 2017 proběhlo v obci Vysočina setkání starostů a zástupců spolků působících v obcích s ministrem financí Andrejem Babišem k tématu EET a jeho dopadu na činnost vesnických spolků.
Povinnost evidovat tržby z drobné podnikatelské činnosti přesahující 175 tis. Kč, který ukládá zákon o evidenci tržeb (EET), v současné době nutí spolky v obcích výrazně omezovat svojí činnost. V praxi to znamená, že pořádají méně kulturních a jiných společenských akcí než v minulých letech; kiosky a hospůdky u fotbalových hřišť mají velký problém se zajišťováním provozu. Problémy způsobuje především nejasné ustanovení v zákoně o EET, který v § 12 odst. 3 písm. h) uvádí: „Evidovanou tržbou nejsou tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti veřejně prospěšných poplatníků.“ Přitom výše uvedenou částku 175 tis. Kč a pojem „drobná podnikatelská činnost“ upřesňuje až Metodický pokyn k aplikaci zákona o evidenci tržeb vydaný Generálním finančním ředitelstvím.
Spolky si tak nejsou jisté, kdy a zda mají svoje tržby z akcí evidovat a raději volí jiné cesty zajišťování společenských akcí či zařízení v obci – stěhování do soukromých prostor, zakládání „klubů“, tisknutí lístků dopředu, uzavírání provozoven na zimní měsíce apod.
Na setkání se proto řešilo především to, zda bylo jedním z cílů zákona o EET omezit a ztížit fungování spolků v obcích a jak tuto negativní situaci vyřešit.
Ministr financí vysvětlil, že dle jeho názoru pořádání např. plesů a společenských akcí spolky v obcích do povinnosti evidovat tržby podle zákona o EET nespadá. Zástupci ministerstva financí dále zmínili přípravu dalšího metodického pokynu, který bude upřesňovat, co je vedlejší podnikatelská činnost. Důraz bude přitom kladen na prvky podnikání a pravidelnost.
V následné diskuzi se však zástupci obcí a spolků vymezili vůči kritériu pravidelnosti, které přinese jen další nejasnosti. Je nutné najít řešení, které nebude mít negativní vliv na činnost spolků i s ohledem na jejich důležitou pozici v rámci obcí a vzájemnou spolupráci s vedením obce.
Ministr financí navrhl, aby byly spolky vyjmuty z povinnosti EET podle velikosti obce, v které působí. Tento návrh by však mohl znamenat problém pro spolky působící v městských částech, které fakticky fungují jako malé obce. Proto zástupci starostů v souladu s dlouhodobým cílem SMS ČR navrhli absolutní vynětí spolků z povinnosti EET s přihlédnutím k jejich obecné prospěšnosti. Tento návrh však odmítl ministr financí s vysvětlením, že by mohlo docházet k účelovým zakládáním spolků s cílem obejít zákon o EET.
Společným konsenzem pak může být posílení role obce jako garanta pro vynětí spolku z evidence tržeb. Vzhledem k tomu, že vedení obcí a obecní zastupitelstva se spolky úzce spolupracují a velmi dobře je znají, je řešením vyjmutí spolků z povinnosti EET na základě potvrzení obce, např. usnesením zastupitelstva o obecné prospěšnosti spolku. Toto řešení je plně podporováno i ze strany SMS ČR.
O pojmu „obecná prospěšnost“ je nutné vést ještě diskuzi. Avšak může zahrnovat např. podmínku nepřetržité 5leté činnosti spolku. Tak, aby byly skutečně vyloučeny spolky, které by vznikly jen s cílem obejít povinnost EET.
V této záležitosti se dne 20. dubna uskuteční také konference, na níž všechny členy a příznivce našeho sdružení zveme. Pozvánku přikládáme.
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 604 345 806
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava