Dobrý den, jsem chatbot a jsem tu pro vás! Klikněte na ikonu a napište mi dotaz.
Narušování veřejného pořádku, nárůst recidivy, nevymahatelnost uložených sankcí a omezené legislativní možnosti samosprávy. To jsou některé z důvodů, které přiměly šestici městských policií Karlovarského kraje uspořádat na toto téma konferenci.
Narušování veřejného pořádku, nárůst recidivy, nevymahatelnost uložených sankcí a omezené legislativní možnosti samosprávy. To jsou některé z důvodů, které přiměly šestici městských policií Karlovarského kraje uspořádat na toto téma konferenci. Ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR a dalšími odborníky budou strážníci hledat možnosti řešení letitého problému, který trápí většinu měst v ČR. Motto konference znělo: „Sociální problém nelze řešit jako bezpečnostní, ale ani bezpečnostní problém nelze řešit jako sociální“.
Městské policie z Karlových Varů, Chebu, Sokolova, Ostrova, Chodova a Aše uspořádaly první Konferenci Městských policií Karlovarského kraje. Do sálu v Městském domu kultury v Sokolově se sjely stovky lidí z oboru, samosprávy, krajského vedení, ministerstev i parlamentu, aby řešily problém vymahatelnosti práva. Probíráno bylo z několika úhlů pohledu bezdomovectví, ale i problematika osob závislých na návykových látkách a s tím související využívání protialkoholní záchytné stanice. Problém vidí strážníci především v nevymahatelnosti pokut.
Bezdomovectví, respektive nevymahatelnost práva, bylo stěžejním bodem konference městských policií v Sokolově. Strážníci mají k dispozici předpisy, na základě nichž mohou bezdomovce sankcionovat. „To ale není řešení. Dáváme pokuty bez efektu, protože je stejně nikdy nezaplatí,“ naznačil Marcela Vlasáka, velitel karlovarské městské policie. Dluh podobných lidí vůči městům pak narůstá. To podle Vlasáka vede i k negativnímu vnímání práce městských policií v očích obyvatel měst. Ti chtějí výsledky a radnice se jim právě formou obecně závazných vyhlášek snaží vyhovět.
„Z praxe ale víme, že žádný efekt nemají,“ uvedl Marcel Vlasák. Navíc se pro strážníky stávají zásahy proti bezdomovcům stále rizikovějším úkonem. Představa bezdomovce jako staršího člověka s igelitkou, v níž má celý svůj majetek, už neodpovídá realitě. „Téměř 60 procent lidí bez domova totiž dnes tvoří ti v produktivním věku mezi dvaceti a čtyřiceti lety,“ popsal typického bezdomovce současnosti Marcel Vlasák.
Skutečnost, že lidé bez domova mládnou, je podle něj pro společnost špatnou vizitkou. Pro strážníky pak komplikací při zásahu. „Stále se zvyšuje agresivita bezdomovců vůči strážníkům i asistentům prevence kriminality. Často musejí při zásazích používat i donucovací prostředky. A to v minulosti nebylo,“ doplnil velitel karlovarské městské policie.
Jedinou možnost na změnu vidí v úpravě legislativy. Ta se podle něj musí vybalancovat tak, aby zůstala zachována práva občanů, ale zároveň dostaly městské policie účinnou možnost, jak neutěšený stav zvrátit. „Chybí návazný sociální program. Abychom věděli, jak dál s bezdomovci pracovat, na koho se obrátit,“ dodal Marcel Vlasák.
Zdroj:
https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/zakony-verejny-poradek-bezdomovci-mestska-policie.A230424_721418_vary-zpravy_melu
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 604 345 806
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava