Vzhledem k tomu, že uběhly teprve 2 týdny od jejího předložení na Legislativní radu vlády, nejsme si zcela jisti, že toto tvrzení lze brát jako zcela reálné. Ostatně ministerstvo v souvislosti s tímto zákonem avizovalo předložení vládě již několikrát. Máme tedy brát informace ministerstva vážně?
Na tuto otázku je velmi těžké odpovědět, nicméně například i v pořadu Otázek Václava Moravce zazněla celá řada informací, které by mohly být označeny za sporné či hůře ověřitelné. Paradoxně však diváky z řad zástupců obcí a měst rozhodně nepotěšilo sdělení pana ministra, že nejen obchodníci, ale také většina obcí se zavedením tohoto systému souhlasí. Není jisté, o co se resort při dané argumentaci opírá, když tento relativně velmi krátký návrh zákona přinesl asi největší odpor za posledních 10 let a obecní zastupitelstva ve věci zálohování přijímala usnesení o nesouhlasu s návrhem. Ministerstvo navíc k návrhu obdrželo stovky připomínek, z nichž po vypořádání zůstal rozpor ze 17 připomínkovým místy, kdy u většiny zůstal stejný názor, tedy rozpor.
Důvodem může být i nestandardní způsob vypořádání, kdy navzdory tvrzení resortu o tom, že bylo se všemi místy vše prodiskutováno, nakonec proběhlo jen jedno kolo vypořádání, namísto 2 až 3, která mnohdy dokáží odstranit většinu rozporů. Ostatně bývalo vždy dobrým zvykem každého resortu, aby nešel na Legislativní radu vlády (LRV) s rozpory, neboť je to velmi špatný signál pro členy LRV, kteří se k návrhu musí vyjádřit z odborného legislativního pohledu. V případě novely zákona o obalech byl neočekávaně po prvním kole vypořádání materiál odeslán na zmíněnou LRV, což nevěstí nic dobrého jak po stránce kvality legislativního řízení, odbornosti textu, pozice připomínkových míst, i samotné LRV.
Není divu, že vyjádření ministra Hladíka popudilo některé zástupce obcí, zvlášť když v závěru pořadu konstatoval, že pokud se (mu) nepodaří nyní povinné zálohování prosadit, obejde všechny obce a bude jim vysvětlovat, jak výhodný systém zálohování je a jaká je ve skutečnosti cesta PET láhve ze žlutého kontejneru, jež si mohl ověřit na základě „experimentu“ společnosti Adastra Lab. (Svůj postoj ke zmíněnému experimentu vyjádřilo SMS ČR v této TZ). Některé obce se rozhodly na prohlášení pana ministra reagovat dopisem, v němž ho slušně, nicméně velmi odhodlaně, vyzývají k návštěvě. Díky tomu, že SMS ČR obdrželo stejně jako Česká televize, Český rozhlas, nebo třeba Svaz měst a obcí ČR tyto dopisy na vědomí, přikládáme obsah jednoho z nich, po anonymizování údajů.
Z pohledu legislativních pravidel vlády a praktických pravidel pro tvorbu funkční a kvalitní legislativy lze obecně říci, že norma, která je přijata na sílu, bez diskuze s územím, či obejitím připomínkových míst či legislativního procesu, nakonec přináší velká úskalí v aplikační praxi a zatěžuje všechny zúčastněné, tedy jak občany, tak samosprávy, mnohdy i soudy a tím pádem nakonec i stát.
Odkaz na Otázky Václava Moravce: Zálohy na PET lahve. Budou? - 23. června - Otázky Václava Moravce | Česká televize (ceskatelevize.cz)
Za správnost:
Ing. Bc. Barbora Fürstová
Mgr. Jindra Tužilová
legislativní tým SMS ČR
Sdružení místních samospráv ČR, z.s.
Nábřeží 599, 760 01 Zlín - Prštné
Telefon: +420 604 345 806
E-mail: info@smscr.cz
IČO: 751 301 65
ID datové schránky: khcbsyh
Hlavní kancelář
Nábřeží 599, 760 01 Zlín-Prštné
Regionální kancelář
Národní 41, 110 00 Praha 1
Projektová regionální kancelář
Žižkova 98, 586 01 Jihlava